מה יש להתגעגע לגלות?

​​​​​​​מגלים מחדש את חנן בן ארי הישן, יוסי גרין מכין אותנו לשנה הבאה כבר מעכשיו וקליפ שמתגעגע לגלות, בעידן של גאולה.

עוזיאל סבתו , ג' בטבת תשע"ז

מה יש להתגעגע לגלות?-ערוץ 7
מנחה
עטיפת הסינגל

הילדים הללו | חנן בן ארי | מפעם

כשרוצים להביך כוכב, רגע לפני שהוא מחזיק את הגראמי מפתיעים אותו עם סרטון מגיל 15, עם גיטרה ברחובות, או עם השיר מהמחזמר בתיכון.

אז חנן – אתה יכול להיות רגוע.

לא משנה אלו פסגות תכבוש, כמה פלייליסטים תחרוך ועל איזה במות תעלה, אתה יכול רק להיות גאה בעבר המוזיקלי שלך.

קחו למשל את 'הילדים הללו', סוג של פרודיה רצינית לגמרי לשיר הנושא של חג החנוכה כשהנמשלים אלו הילדים ואנו, ההורים, המתפללים ומברכים.

התחכום, הרגש, הלחן, המילים (בשיתוף עם אשתו, הדסה), הביצוע – נשארה רק שאלה אחת גדולה – חנן, איך לא גילו אותך כבר אז?!

הנרות הללו | יוסי גרין | חדשיר

בהמשך ישיר לקטע הקודם, מלך הלחנים היהודיים – יוסי גרין, נותן את הגרסה שלו ל'הנרות הללו'.

אז אמנם הוא נזכר בכך רגע אחרי שהדלקנו את הנר האחרון, אבל יש לנו שנה שלימה לשנן את המנגינה החדשה והמדליקה (חנוכה, כן?) של גרין.

על השירה בסגנון חצרות החסידים אחראים סב ונכדו – בנצי שכטר יחד עם הנכד מנדי לשקוביץ' וגרין, כמו בכל ביצועי לחניו, מצטרף לכמה שניות ברקע השיר.

כך נפרדים מחנוכה:

מנחה | מענדל ראטה | קליפ

גלות זה כאן.

או לפחות שם - בקליפ החדש של הזמר האלמוני המכונה 'המשפיע החסידי' מנדל רטה. החל מהשפה היידישית הטהורה (שממנה הבנתי רק את המילה 'מנחה' ובקושי גם את הפסוק 'ויצא יצחק לשוח בשדה'), דרך הפריצים הגויים, החייטים והזבנים של העיירה היהודית הטיפוסית מלפני אי אלו מאות שנים, בסטייל 'כנר על הגג' (רק בלי הנשים) וכלה בתלבושות הגלותיות ובאווירה הנושנה.

האם אנחנו מתגעגעים לשם? ממש לא. איך אומר אחד הטוקבקיסטים לקליפ? "גלותיות במיטבה! פשוט לצפות ולהודות לה' על כל הטוב שיש במדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו בארצנו הקדושה, בקוממיות כוחותינו ואיתנותנו הישראלית בתחיית האומה".

הקליפ עצמו מושקע ברמות שאני לא מכיר מהתחום היהודי-חסידי, יש עלילה, יש שחקנים, יש תפאורה, יש סכנות ונסים, ויוצריו ייבאו אפילו את 'אתגר בובות הראווה' המפורסם והפופולארי אל הסרטון הקצר.

ובכל זאת, משהו בגלויות הזו קשה לי לצפייה, מרגיש לי שהיוצרים מביעים ביצירתם געגועים לשם. לחיי הגלותיות. למה אני מרגיש כך? אולי בגלל הלבוש הבני ברקי הטיפוסי היום ואולי בגלל השימוש היומיומי ב'שפת המסורת היהודית' שמאיימת לתפוס את מקומה של שפת קודש.

חברים, בואו נתעורר מהחלום, אנחנו מהגאולה. אני מחכה לקליפ עם דגל ישראל במדינת ישראל, כשאיש המחשבים, המהנדס, חיילי צה"ל ואנשי בתי המדרש הארצישראליים יהיו אלה שיפסיקו ממלאכתם ויתפללו מנחה, מתוך גאווה יהודית, ישראלית וציונית. חיים של גאולה.

ר' מנדל, לטיפולך: