טרור במדינה איסלאמית. טורקיה
טרור במדינה איסלאמית. טורקיהצילום: הישאם האשלמון. פלאש 90

בעקבות הפיגוע בטורקיה בו נרצחו 39 בני אדם ועשרות נפצעו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם המזרחן פרופ' רפי ישראלי, איש מכון טרומן ומי שניתח כבר לפני שנים את התהליכים הצפויים להתרחש באירופה בכלל סביב ההתמודדות עם הטרור האיסלאמי.

בפיגוע הרצחני האחרון כמו גם בקודמיו ברחבי טורקיה רואה פרופ' ישראלי "פרדוקס למראית עין", כהגדרתו שכן "אף פעם לא היה שלטון כל כך איסלאמי כמו היום ולכאורה לא הייתה צריכה להיות בטוקריה פעילות טרור כפי שהיא".

כשהוא מנסה לפענח את הפרדוקס הזה הוא קובע כי הבעיה כרוכה בכך שעל אף שארדואן הבטיח לחולל שינוי לעומת המדיניות של הממשל שקדם לו, ממשל שהקפיד על מרחק מהדת, ארדואן הבטיח "להמליך שלטון איסלאמי ושיאסלם את המדינה", אך בפועל הדברים אינם נראים בשטח בעיני האיסלאמיסטים: "נותרו לו שתי בעיות: ההזדהות שלו, החיצונית לפחות, עם המערב כבן, ברית של אמריקה וכמי ששואף להשתלב באיחוד האירופי ומי ששיפר את היחסים לאחר המשבר עם "הכופר הגדול" ישראל.

אבל הבעיה החמורה יותר מעבר להתחברות עם המערב היא הבעיה הכורדית. כעשרים אחוזים מהאוכלוסייה הטורקית היא כורדית. כל דרום מזרח טורקיה הוא כורדי, וארדואן מנסה לפתות אותם להיות כבולים לשלטון שלו ואף הבטיח לשחרר את המנהיגים שלהם ולהתיר להם לקרוא לעצמם כורדים", מציין פרופ' רפאלי ומעיר כי בכך מתגלית גם הצביעות ביחסה של טורקיה כלפי ישראל. בעוד היא מטיפה לישראל היא אוסרת על הכורדים לכנות את עצמם ככורדים על אף ששאיפותיהם לעצמאות ארוכות שנים הרבה יותר מהפלשתינים.

ובחזרה להתמודדותו של ארדואן – אכזבת הכורדים מיחסו כלפיהם מובילה למרד הכורדי נגדו, מרד שמתאפיין בעליות ומורדות, ומכיוון שכך נראה כי רבים מאירועי הטרור האחרונים במדינה הם תוצר של ההתארגנויות הכורדיות.

לבד ממהסוגיה הכורדית קיימת גם ההתמודדות עם דאע"ש: "יש כוח נוסף – הטורקים החליטו להילחם בדאעש עם הרוסים ואנשי דאעש הם נקמנים ולכן המועמדים הבולטים לפעולות הללו הם אנשי המחתרת הכורדית או אנשי דאע"ש".

על הקפדתו של ארדואן להטיל את האחריות על המעשים לגולן, המנהיג הכורדי, אומר פרופ' ישראלי כי מדבור בחלק מהתרבות המוסלמית המטילה אחריות על כל הסובב ואינה לוקחת אחריות על עצמה. "בכל מדינה איסלאמית בעולם תמיד מישהו אחר אשם. הם לא לוקחים אחריות אף פעם. בעולם האיסלאמי זה אופייני מזה 1500 שנה. קורים אסונות ותמיד מישהו אחר אשם. תמיד הערבים מאשימים את היהודים, את המערב או את הקולוניאליזם. הם אם פעם לא אשמים, וכעת זה מאוד משרת את מטרותיהם שבמקום שארדואן ייקח אחריות על המדיניות שלו יאשימו מישהו אחר, וגולן, שהיה בן ברית שלו, קל לתלות עליו את כל האסונות של טורקיה ושל ארדואן עצמו".

בדבריו מציין ישראלי כי אמנם אין לו מידע מודיעיני על מעורבות אנשיו של גולן במעשים הללו, אך יש לזכור כי "יש הרבה אלמנטים במערכת המשפט והאכיפה שהם נאמנים לגולן, אבל אין הוכחה לשיתוף פעולה שכזה".

עוד נשאל פרופ' ישראלי אם גישתם של האיסלאמיסטים הקיצונית אינה זועמת דווקא על מדינה הנוטה לאיסלאם משום הציפיות האיסלאמיסטיות שיש ממנה. לטעמו של ישראלי יש ממש בהערכה זו והוא מזכיר כי מתקפות הטרור אינן מאפיינות רק את הזירה הטורקית ורק את דאע"ש, "באפגניסטאן בכל יום מתפוצצת מכונית תופת, בבגדד ובמדינות אסלאמיות אחרות זה מעשי יומיום, ולכן יש משהו בזה שהם דורשים ש'אם איסלאם אז עד הסוף ללא ברית עם המערב וללא מודרניזציה', ואם לא תסכימו תיענשו, והעונשים הללו הם הפופולאריים בקרב עמך".

על תגובתו הצפויה של ארדואן למתקפות הטרור הללו אומר ישראלי כי הוא צפוי להכביד עוד את ידו על הכורדים ולעצור מהם רבים, לאחר שכבר כעת עצורים בידו רבים מאוד. בהקשר זה הוא מזכיר כי "כל ארצות המערב שמשחרות לזכויות אדם לא מניפות אצבע למען עצמאות הכורדים. הוא ידכה יותר ויעצור יותר ויש כבר אלפי עצורים במדינת המשטרה הזו". בהקשר זה הוא מעיר כי אם ארדואן "מפוצץ כפר כורדי במזרח קורים שניים או שלושה פיצוצים באיסטנבול".

לעומת ההתמודדות הפנימית מול הכורדים צפוי ארדואן להיתקל בקשיים רבים יותר בהתמודדות מול דאע"ש, ובזירה זו ימקד כוחות ומשאבים במאבק מול פלגים שלא קיבלו את הפסקת האש.

על התסבוכת האירופית מול האיסלאם המתעצם בה התריע פרופ' ישראלי כבר לפני למעלה מעשור, כאשר פרסם ארבעה ספרים אודות הצפוי באירופה, "אבל אמרו לי שאני קיצוני, פונדמנטליסט שמחרחר מלחמה, אבל רק הזהרתי מדברים שקורים. הם בחרו שלא להאזין ועשו שגיאות. נתנו שם כמעט ללא סריקה ומיון למיליוני מוסלמים להיכנס.

חלק מהם אמנם אנשים שמחפשים פרנסה ואין להם עניין בטרור, אבל חלק אחר בא בשליחות טרוריסטית, ועכשיו זה כבר נטוע בקרבם עם זכויות אדם וזכויות אזרח שהם רגילים באירופה, ועכשיו קשה להם להגיד שאזרחים מסוימים, בגלל מקורם, יופלו לרעה. הם לא יכולים להפלות אותם לרעה, אז הקנצלרית הגרמנית אמרה לכבוד השנה החדשה שעצוב מאוד שמי שבחרנו לתת להם מחסה קמים עלינו. זה יפה אבל מה ניתן לעשות?", שולח פרופ' ישראלי שאלה לחלל האוויר ומעריך כי במציאות הנוכחית המציאות רק תלך ותחריף במקביל לעליית כוחן של מפלגות הימין בארצות האיחוד.