לבקש חנינה? לא כעת

המשפטן ד"ר חיים שיין מבקר את הפוליטיקאים מימין ומשמאל שפגעו בסיכויי הזיכוי של אזריה, כמו גם את קו ההגנה הבלתי עקבי והבעייתי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בטבת תשע"ז

ד"ר חיים שיין מהמרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" מביע ביקורת משפטית וציבורית על אופן התנהלותו של משפט אלאור אזריה ועל התנהלותם של הגורמים הפוליטיים שהתערבו בהתבטאויותיהם במהלך המשפט.

"חבל שעל גבו של החייל הועמסו כל קווי השסע של החברה הישראלית", אומר ד"ר שיין הקובע כי כעת, לאחר מתן הכרעת דין ארוכה ומנומקת אין אלא "לכבד את פסק הדין", ולא לנהוג באלימות או בבוטות. "יש דרכים מקובלות לבקר את פסק הדין. ניתן להגיש ערעור, ואני מקווה שאף אחד לא ינצל את פסק הדין הזה לקידום מטרות לא אמיתיות".

לאחר קריאת פסק הדין קובע ד"ר שיין כי מדובר בפסק דין מנומק שבחן את טענות ההגנה אחת לאחת, ואכן קיימת בעייתיות לא מבוטלת באופן התנהלות הסנגוריה של אזריה. "הרושם שהתקבל הוא שכאשר קו ההגנה לא ברור ומשתנה במהלך המשפט קשה מאוד לצפות שבית הדין יקבל אותו". לדבריו "קו ההגנה היה מאוד בעייתי, לא ממוקד והתפתח לאורך העדויות במשפט ולכן קשה היה לצפות שבית הדין יקבל את הקו הזה".

באשר להתנהלותם של הגורמים הפוליטיים והציבוריים במהלך ימי המשפט הוא אומר כי מדובר
ההתבטאויות של שר הביטחון לשעבר מיד לאחר האירוע וההתבטאויות של הרמטכ"ל יום לפני הכרעת הדין נראות לי לא נכונות ולא ראויות ואני חשוב שהן מאוד בעייתיות.
בבעייתיות שמלווה סוגיות שונות המצויות בחקירת משטרה ולא רק נושא אלאור אזריה, "בהרבה נושאים שנמצאים בחקירה יש התבטאויות פוגעות, שיש המשתמשים לגביהן בביטוי מזהם את ההליך המשפטי. ההתבטאויות של שר הביטחון לשעבר מיד לאחר האירוע וההתבטאויות של הרמטכ"ל יום לפני הכרעת הדין נראות לי לא נכונות ולא ראויות ואני חשוב שהן מאוד בעייתיות.

''חייבים לחזור לעקרונות הסוביודיצה, כלומר כל עוד מתנהל הליך משפטי חייבים לאפשר לנהל אותו מבחינת טוהר השיפוט ולא להתערב במהלכו כי הצדק צריך גם להיראות ולא רק להיעשות. אם במהלך משפט שר ביטחון ורמטכ"ל מתבטאים באופן שכזה הציבור מקבל תחושה שהם מתערבים בהליך השיפוטי וזה לא ראוי".

את ביקורתו מטיח ד"ר שיין גם כלפי הפוליטיקאים המתבטאים לטובת אזריה: "כל המתבטאים לצד זה או אחר עושים טעות. הם גרמו נזק לחייל".

"המשפט הזה לא צריך היה להתקיים. הייתה צריכה להיות עסקת טיעון בתחילת הדרך, אבל שהופכים משפט מסויים למשהו ענק ודרמטי לא ניתן לקיים עסקת טיעון, ובסופו של דבר יש נזק גם לחייל וגם למדינה. הרי אף אחד לא יגיד בעולם העוין אותנו שמדינת ישראל מעמידה לדין כאלה שפוגעים במחבלים שלא כדין. יגידו בעולם שיש כיבוש והורגים אנשים. למה לשחק לידיהם?".

לקראת סוף הדברים ביקר שיין את העיסוק בחנינה. "גם הדיבורים שאני שומע על חנינה גורמים לנזק לחייל. תרגיעו. חכו לגזר הדין ורק אז דברו על חנינה. כשמדברים על חנינה כבר כעת זה ירחיק אותה כי המשמעות תהיה שאם היא תינתן זה לא יהיה על רקע ענייני אלא על רקע פוליטי, ומי שמעניק את החנינה לא ירצה להיות מזוהה עם קו פוליטי כזה או אחר. למה לדבר ולקלקל לחייל. מספיק קלקלו לו במהלך המשפט...".