אירופה: אין סכנה לחוזרים לאריתראה

לראשונה, דו"ח של האיחוד האירופי קובע כי לאריתראים החוזרים מרצון למדינתם, גם אם ערקו משרות צבאי פעיל, לא נשקפת כל סכנה.

שמעון כהן , ד' בטבת תשע"ז

הפגנת המסתננים מאריתראה ברמת גן. ארכיון
הפגנת המסתננים מאריתראה ברמת גן. ארכיון
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

מכון המחקר של האיחוד האירופי, ה- EASO, הפועל על מנת להתוות מדיניות מקלט אחידה עבור כלל מדינות האיחוד, פרסם דו"ח חדש ומרחיק לכת בכל הנוגע למסתננים ומבקשי מקלט מאריתראה.

על פי הדו"ח, אריתראים שיפנו לשגרירות ארצם, ישלמו מס של 2 אחוז על הכנסתם ויסדירו את מעמדם מול השלטון, יכולים לחזור לאריתראה ואף להישאר במדינה ללא כל חשש לעונש וגם ללא כל חיוב לחזור ולשרת בצבא או בשרות הלאומי. לפי הדו"ח רבים אכן עושים זאת ובכל שנה חוזרים למדינה אלפי מהגרים, כולל אנשים שערקו מהצבא וזכו למקלט במדינות אירופאיות, על מנת לבקר ולנפוש במדינה ואף לחיות בה.

בנוסף קובע הדו"ח כי המדיניות של ממשלת אריתראה כלפי עריקים שנתפסו בתוך המדינה הוקלה משמעותית וכי העונשים הופחתו מאוד. מרבית העריקים שנתפסים נענשים בתקופת מעצר של עד כמה חודשים בלבד ואז מוחזרים לשרות. בחלק מהמקרים העריקים אינם נענשים כלל. יתירה מכך, מספר לא מבוטל של אנשים בגיל גיוס כלל אינם מתייצבים לשרות ולממשלת אריתראה אין משאבים להתמודד עם התופעה. כמו כן הדו"ח מציין כי תנאי השרות הוקלו בשנים האחרונות והשכר עלה.

ב"מרכז למדיניות הגירה ישראלית" מציינים כי אין הרבה מידע בנוגע למוחזרים בכפייה שלא הסדירו את מעמדם, כיוון שמרבית המדינות נמנעו מכך בשנים האחרונות, בדומה לישראל. במקרים מסוימים אריתראה אף איננה משתפת פעולה עם החזרה כפויה למדינה, בעיקר מאתיופיה. יש לציין כי התפרסמו מספר מחקרים המלמדים כי כשליש מהתל"ג של המדינה מגיע מכספים ששולחים מהגרים למשפחותיהם, וממשלת אריתראה מקשה על חזרתם של מהגרים שלא שילמו את המס בשגרירות ארצם מסיבות כלכליות בעיקר. למרות זאת, הדו"ח קובע כי על פי המידע הקיים, גם למוחזרים בכפייה אין חשש לחייהם והעונש דומה לעריקים שנתפסו בתוך המדינה, מעצר של מספר חודשים והחזרה לשרות.

עוד מציינים בארגון כי הדו"ח מתבסס על מספר רב של מקורות, ביניהם דו"חות של משלחות מחקר רשמיות של בריטניה, דנמרק, נורבגיה ושוויץ ותוך התייעצות עם גורמי מקצוע ברשויות ההגירה של מדינות אירופאיות רבות, ועל מקורות דיפלומטים וארגונים לא ממשלתיים הפועלים בתוך אריתראה. בדומה למשלחת הבריטית, גם המשלחת של שוויץ נפגשה עם אריתראים ש"יצאו מרצון" מישראל והם מעידים כי הם חיים במדינה בלי שנפגעו. הדו"ח מציין כי על פי נתוני ממשלת אריתראה, כ- 1,300 מסתננים ששהו בישראל חזרו לאריתראה בשנים האחרונות. בעוד שחלק מהמידע שהתפרסם בדו"ח פורסם על ידי רשויות הגירה של מדינות אירופאיות שונות בשנתיים האחרונות, זו הפעם הראשונה שהעמדות הללו מאומצות על ידי מכון מחקר הרשמי של האיחוד האירופי.

יונתן יעקובוביץ, ראש תחום הסברה ב"מרכז למדיניות הגירה ישראלית", אומר כי: "הדו"ח של האיחוד האירופי מאשר באופן רשמי כי מרביתם המכריע של המסתננים מאריתראה אינם פליטים ואין להם כל מניעה לשוב לארצם. יש לפעול מול ממשלת אריתראה להחזרת אוכלוסיות שאינן חייבות בגיוס ולסיים במהירות את הליך בדיקת בקשות המקלט שהוגשו. במקביל, יש לאסור על מרבית המסתננים מאריתראה שאין להם כל עילת פליטות ומרביתם אף לא הגישו בקשת מקלט, לעבוד בישראל, על מנת שיסדירו את מעמדם וישובו לארצם בהתאם למידע שמפרסם האיחוד האירופי".