בן גוריון האמין שהדתיים ייעלמו מעצמם

העיתונאי אורי אבנרי מותח ביקורת חריפה על הסופר א.ב. יהושע שכתב כי אין פתרון אמיתי זולת מדינה לאומית. "הצעות מטומטמות"

חזקי ברוך , ד' בטבת תשע"ז

אורי אבנרי
אורי אבנרי
צילום: פלאש 90

העיתונאי והח"כ שעבר, אורי אבנרי מתייחס לסוגיית יחסי דתיים וחילוניים במדינה.

"הדתיים, בעיקר הדתיים הלאומיים, מלאים בתשוקה תוקפנית, הם מלאים התלהבות, הם מרגישים שהם מנצחים, ובצד החילוני יש אדישות, לא אכפתיות, נוח להם במצב הנוכחי ולכן אין שום יוזמה להתקפת נגד, לעמידה על העקרונות שלהם".

בראיון לרדיו 'גלי ישראל' אמר אבנרי כי "בן גוריון האמין שהדתיים ייעלמו מעצמם, הוא לא חשב שיש צורף להטיף לחילוניות, ושהוא היה בטוח לגמרי שהדתיים זה מן איבר מדולדל שהולך מן העולם תוך דור אחד או שניים. כולנו האמנו אז".

"אני חושב שהמדינה הזאת שאנחנו הקמנו ב-48 הולכת ונעלמת, ובמקומה קמה מדינה אחרת, שונה מאוד מאוד מהמדינה שעמדה לנגד עינינו. התרבות העברית שאנחנו התחלנו ליצור לפני 48 ואחרי 48, נעלמת, כבר לא קיימת. יש תרבות חדשה, דתית, משיחית והיא הולכת וכובשת", טען אבנרי.

הוא גם התייחס גם לטור שכתב א. ב. יהושוע לעיתון הארץ ובו התייחס לרעיון של שתי מדינות לשני עמים ואמר כי 'הישראלים והפלסטינים ייגררו אט אט, ברצונם ושלא ברצונם, למדינה דו-לאומית.

"הייאוש הוא יועץ רע מאוד. מי שחושב או עושה מתוך ייאוש לא יגיע לשום דבר חוץ מאשר לייאוש יותר גדול. הוא התייאש לגמרי והוא מציע, עם כל הכבוד לזה שהוא סופר חשוב, דבר מטומטם. זה דבר שלא ייתכן בכלל, אבל סופרים הם לא תמיד הוגי הדעות הכי חשובים", אמר אבנרי.

לטענתו, "הקרב הזה על שלום בין ישראל ופלסטין לבין מלחמת נצח, מדינת האפרטהייד או מדינה ערבית עם מיעוט יהודי, הקרב הזה לא נגמר והוא לא הוכרע. הוא רחוק מלהיות מוכרע. צריכים להעמיד מחדש את האידאל החילוני. חילוני זה לא ריק מדתיות. חילוני זו השקפת עולם שלמה, הומניסטית, ליברלית שמסתמכת על גדולי המחשבה האנושית ב-2000 השנים האחרונות".