השר אריאל: יוזלו מחירי המים לחקלאות

חוק המים אושר בוועדת הפנים. שר החקלאות: אחרי שנים שמחירי המים לחקלאות הפכו לנטל כלכלי כבד על החקלאים, הצלחנו לשנות את המצב.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' בטבת תשע"ז

השר אריאל: יוזלו מחירי המים לחקלאות-ערוץ 7
השר אורי אריאל
צילום: אלירן אהרון

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם אישרה היום (רביעי) את חוק המים לקריאה שניה ושלישית. מטרת התיקון לחוק היא לקבוע תעריף מים אחיד בחקלאות, ולהוריד את תעריפי המים במשקי הבית ובחקלאות.

''אני מקווה שהורדת מחירי המים למשקי הבית ולחלק גדול של החקלאים ישפיע גם על יוקר המחיה", אמר אמסלם. ''עיבוד הקרקע הוא ערך חשוב. לאחר שעשינו שינוי היסטורי והשווינו את מחיר המים לכל החקלאים, נבחן את ההשלכות על כל הענף, ואם יסתבר שמחיר המים לכולם גבוה מדי, נתקוף את הנושא יחד".

על פי סיכום של יו"ר הוועדה אמסלם עם משרד האוצר, הוקצו 50 מיליון בכל שנה, במשך שנתיים, לפיצוי חקלאים שבשל השלכות החוק יאלצו לשנות את גידוליהם.

חוק המים כולל סנקציות בצורת קנסות למפר החוק ובצורת ערבויות של בעלי רישיון להפקת או אספקת מים. לדרישת ח"כ יצחק וקנין הערבות הוגבלה ל-5 אגורות לקוב כפול היקף ההפקה. הקנסות הוגבלו ל-100 אלף ש''ח ואם מדובר בתאגיד אז ל-200 אלף ש''ח.

לבקשת ח"כ חיים ילין תוקם ועדה שתעקוב אחר השלכות החוק, והיא תדווח בכל שנה לוועדת הפנים. הוועדה תמנה נציגי משרד האוצר, החקלאות, רשות המים ושני נציגי חקלאים. ועדה זו גם תקבע מי החקלאים שיפוצו מכספי הקרן שיעמיד משרד האוצר, לפיצוי החקלאים.

לאחר שהוכנסו כל התיקונים שהח"כים איתן ברושי וחיים ילין דרשו, הוסרו כל ההסתייגויות והצעת החוק אושרה ללא מתנגדים.

שר החקלאות אורי אריאל אמר הערב כי ״אחרי שנים שמחירי המים לחקלאות רק עלו והפכו לנטל כלכלי כבד על החקלאים, הצלחנו לשנות את המצב. החלטנו היום יחד עם חברי הועדה המיוחדת בראשות ח"כ דודי אמסלם על הורדה מיידית של מחירי המים לחקלאות.

''היו גישות שונות למציאת הדרך הנכונה להורדת המחירים, אבל השורה התחתונה היא חד משמעית: מחירי המים לחקלאות יוזלו״, הבטיח אריאל.