עתירה רביעית נגד מיסוי דירה שלישית

לטענת העותרים, המיסוי מפלה את מי שרכש דירה בפריפריה. הם מבקשים להוציא לאלתר צו על-תנאי ולחייב את המדינה לתת דעתה לנימוקי העתירה

חיים לב - ערוץ 7 , י' בטבת תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

עתירה רביעית נגד מיסוי דירה שלישית הוגשה לבג"ץ על ידי קבוצת משקיעים בדרום שטענו כי רכשו דירות בפריפריה כתחליף לקרן פנסיה.

העתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אלישע כהן, מבקשת לבטל את תחולת החוק על מי שכבר רכש נכס בטרם אושר החוק.

לטענת העותרים, המיסוי מפלה את מי שרכש דירה בפריפריה. העותרים מבקשים מבג"ץ להוציא לאלתר צו על-תנאי ולחייב את המדינה לתת דעתה לנימוקי העתירה.

"מדוע לא יבוטל 'פרק י"ב: מס ריבוי נכסים' לחוק התוכנית הכלכלית, בהיותו פוגע באופן מהותי בזכות הקניין; מפלה בעלי דירות מגורים לעומת בעלי נכסים אחרים; ובלתי סביר בעליל", נאמר בעתירה. "לחילופין, מדוע לא תבוטל התחולה הרטרואקטיבית של פרק י"ב לחוק ההתייעלות לגבי בעלי נכסים אשר רכשו כבר דירת מגורים שלישית והינם בעלי 3 דירות ומעלה בטרם חוקק החוק, כך שתחולת החוק לא תפגע בזכויות הקנייניות שכבר נרכשו בטרם חוקק החוק, אלא תחול רק על דירה שלישית (ומעבר לכך), אשר יירכשו לאחר מועד חקיקת החוק".

העותרים סבורים כי החוק אף יפגע בדיור בפריפריה. "ישנה בחוק אפליה פסולה, בהיותו פוגע בזכות היסוד של העותרים לשווין, בכך שהוא מפלה בין בעלי דירות מאזורי הביקוש לעומת בעלי דירות מאזורי הפריפריה", נכתב בעתירה.

"אופן חישוב המס שעל כל בעל דירה לשלם הינו מפלה, כך למשל סכום המס שיחושב לרבות 'מקדם' הפריפריה אינו ישים ומפלה בין נישום לנישום, כך למשל דירה בבאר-שבע בת 3 חדרים בקומה שלישית ללא מעלית שנבנתה ב-1960 ולא משופצת תחושב באותו שוויי של דירת 3 חדרים עם מעלית ומשופצת אשר נבנתה בשנת 2015...

"כמו כן, המיסוי של הדירות הזולות לעומת דירות יקרות מופלה בעשרות אחוזים של רווח השכירות. כך למשל בעל דירה בבאר-שבע אשר מקבל דמי שכירות בסך 1,800 שקל בחודש ובסך-הכול שנתי 21.6 אלף שקל, ישלם מס ריבוי דירות של 9,000 שקל לפי שווי דירה מוערכת בסך של כ-900 אלף שקל על-פי הנוסחה בחוק, כך שבעל הדירה ימוסה בסך של 50% מרווחיו ברוטו, בעוד שבעל דירה מאזור המרכז אשר משכיר אותה בסך של 60 אלף שקל (לדוגמת דירה בהרצליה פיתוח ברחוב שלמה המלך 21 , מפורסם ביד 2), ימוסה בסך של 18 אלף שקל".

העתירה האמורה הוגשה בנוסף לשתי עתירות אזרחיות נוספות נגד המיסוי ואחת שהוגשה על-ידי נציגי האופוזיציה נגד ההליך שבו המיסוי אושר בוועדת הכספים של הכנסת. ההערכה היא שבג"ץ יאחד את העתירה הזו כפי שאיחד את העתירות הקודמות בעניין זה.