"רוח הישיבה הייתה איתו בכל מקום"

משה אורבך, סבו של ארז אורבך הי"ד שנרצח בפיגוע אתמול, סיפר על דמותו של נכדו שנאבק כדי להתגייס לצבא למרות הפטור שקיבל.

ערוץ 7 , י"א בטבת תשע"ז

ארז אורבך הי"ד
ארז אורבך הי"ד
צילום: IDF Spokesperson

משה אורבך, סבו של ארז אורבך הי"ד שנרצח בפיגוע הדריסה סמוך לטיילת ארמון הנציב, סיפר הבוקר (שני) בראיון לגלי צה"ל על נכדו.

"ארז נולד וגדל באלון שבות שבגוש עציון. בן בכור להוריו, אורי וקרן, ואח בכור לאחותו וארבעת אחיו", סיפר הסב.

אורבך ציין כי נכדו היה תלמיד מצטיין, הן בישיבה התיכונית והן בישיבת ההסדר בה למד, "ארז אהב דעת. בישיבה התיכונית נווה שמואל שבאפרת הוא היה תלמיד מצטיין, ובסיום התיכון הוא הלך לישיבת ההסדר במעלות. הוא אהב את לימוד התורה ואת הישיבה, וחזר אליה לשבתות בכל הזדמנות שהייתה לו, גם במהלך השנה שהיה בצבא. רוח הישיבה הייתה איתו בכל מקום שאליו הלך, והערכים שהוא ספג בבית, ובישיבות בהן למד, הובילו את דרכו לצה"ל".

"לארז הייתה בעיה בריאותית שבגללה הוא היה פטור משירות צבאי, אבל הוא לא הרגיש פטור. הוא נאבק כדי להתגייס לצבא, ולמרות שנדחה במספר ועדות צבאיות – הוא עמד על שלו שהוא רוצה להתגייס, והוריו עודדו אותו ותמכו בו במאבקו. בוועדה האחרונה שהוא התייצב בפניה, הוא נשאל: למה אתה מתעקש להתגייס ? אתה יודע כמה אנשים עומדים בתור כדי לקבל פטור מגיוס? וארז ענה: מה זאת אומרת ? זו חובתי האזרחית!", סיפר הסב.

הסב הוסיף וסיפר כי ארז היה ידוע כדמות אחראית, "ארז זכה להגשים את חלומו והתגייס לחיל האוויר. כדרכו, הוא עשה כל דבר מתוך חשיבה ותכנון, וכמו שאמר אחד מחבריו ליחידה – הוא חשב כל הזמן כמה צעדים קדימה כדי לבצע את המשימה שלו טוב יותר וביעילות רבה יותר. הוא היה אדם אחראי וכולם סמכו עליו. הוא היה הגזבר של שכבה י"ב בישיבה התיכונית, וגזבר קופות הצדקה בישיבת ההסדר, וגם בצבא כולם ידעו שעל ארז אפשר לסמוך".

המאבק האחרון של ארז, סיפר הסב, היה על היציאה לקורס קצינים, "כשארז החליט שהוא רוצה להתגייס לקורס קצינים – גם על זה הוא היה צריך להיאבק, אבל מפקדיו השתכנעו מנחישותו ותמכו בו, והוא התקבל לקורס".