'אין צדיקים בפרשת מוזס-נתניהו'

פרופ' מן, מומחה לתקשורת: קשרי הון ועיתון ברמה המתגלה מדיווחי פרשת מוזס ונתניהו טרם היו, גם במציאות הישראלית הבעייתית ממילא.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בטבת תשע"ז

'אין צדיקים בפרשת מוזס-נתניהו'-ערוץ 7
הסכמים תמוהים. מוזס
צילום: Roni Schutzer פלאש 90

חקירת פרשת נתניהו ומוזס עדיין רחוקה מסיום ומהכרעה, ועם זאת התחושה העולה ממנה אינה טובה, וכפי שהיטיב לבטא זאת העיתונאי חתן פרס ישראל יעקב אחימאיר כשתהה אילו עוד עסקאות אפלות נרקמו ואולי נרקמות כאן, ועד כמה הדבר פוגע באמון הציבור בתקשורת הישראלית.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס פרופ' רפי מן, מומחה לתקשורת מאוניברסיטת אריאל, לפרשה ולתחושות העולות ממנה. לדבריו אירועים מעין אלו בהם פוליטיקאי מקיים מו"מ עם עורך או בעל עיתון קיימים אך הם נדירים מאוד, ואולם הפרשה הנוכחית חמורה יותר מהמקרים הללו שכן יש בה עירוב בין עניינים פוליטיים לעניינים כלכליים ועסקיים ועניינים עיתונאיים, "תערובת כזו היא לא בשגרה של העבודה העיתונאית".

פרופ' מן נשאל אם הפרשה לא צפויה לעבור מהעולם בזלזול מה של הציבור שממילא איבד אמון בעיתונות ורואה בכלי התקשורת פובליציסטיקה מעורבת בדיווחים וממילא כבר אינו מאמין באובייקטיביות עיתונאית. "נכון שחשוב שתהיה לציבור אוריינות תקשורתית כדי שיבין שלא כל מה שכתוב בעיתון זו המציאות, כי בתקשורת יש אלמנטים של הבניית המציאות. יש שיקולים שונים שאנחנו מודעים או לא מודעים להם וחשוב לזכור זאת. ההטיה הזו בלתי נמנעת, אבל עם זאת גם כשאני מצפה שהקוראים שלי יהיו ביקורתיים וספקניים עדיין כאן נחצו קווים, נעשו דברים שלא נעשים בעיקר לא בגודל הזה – בין ראש ממשלה לעיתון בתשלום הנפוץ במדינה".

"נכון שרמת האמון של הציבור בתקשורת התדרדרה מאוד ואני חושש שהאירוע הזה יחריף עוד יותר את המגמה הזו. אי אפשר לדבר על דמוקרטיה בלי עיתונות, וכשאנשים מתייחסים בחוסר אמון כזה לתקשורת, כפי שבמידה מסוימת הם מתייחסים לפוליטיקאים, אנה אנו באים?".

פרופ' מן מציין כי הרושם הוא שהביקורת העיתונאית מוטחת גם בראש הממשלה וגם במו"ל 'ידיעות אחרונות', "אין צדיקים. שני הצדדים חטאו בשיחה הזו. הבעיה היא בשני הצדדים. גם המו"ל של 'ידיעות אחרונות' עשה מעשה בלתי ראוי כשהוא אומר שישנה קו מערכתי ויכפה סיקור מפנק יותר לראש הממשלה על הכתבים והעורכים שלו. זה מעשה חמור, גם כי מו"ל לא אמור להתערב בצורה כזו בתכנים במדינה דמוקרטית. הפרופ' משה נגבי פרסם ספר על חופש העיתונות וחופש העיתונאי, שם הוא טוען שאחת הבעיות היום היא שחופש העיתונאי לבטא את דעתו מצטמצם כי הבעלים מנווטים גם את התכנים של העיתון הרבה מעבר לראוי".

פרופ' מן נשאל אם ניתן היה בכלל לכפות סיקור אוהד על ראש הממשלה מבלי שיבחינו שמשהו קורה: "צריך להבדיל בין אנשים וקבוצות שונות במערכת. כותבים מהדרגה הראשונה, כמו נחום ברנע, יכולים לשמור על עצמאות ולומר למו"ל שהם לא מוכנים ללכת במסלול שעליו הוא מדבר. לכותבים כאלה יש עוצמה והם יקבלו פטור מהמדיניות הכללית, אבל כשמדובר בעריכה של עיתון, המו"ל יכול להחליט איזו ידיעה תהיה בעמוד הראשון ואיזו בעמוד 17 למטה. צריך גם לומר שבמצב המשבר העובר על העיתונות המודפסת עיתונאים נזהרים מלקרוא תגר על המו"ל כי עיתונות זו אמנם גם שליחות אבל היא גם פרנסה ואנשים יחששו לעשות זאת".

מוסיף פרופ' מן ומדגיש את הקשר ההדוק הנחשף בין נתניהו ל'ישראל היום' בין פרטי הפרשה: "צריך לזכור שמה שנאמר בשיחה בין נתניהו למוזס, כפי שהודלף עד כה, הוא שהוא יכול לפעול לביטול מהדורת סוף השבוע שגורם נזק ל'ידיעות אחרונות'. זהו אותו נתניהו שמתחמק בבתי משפט מניסיון של רביב דרוקר לקבל מידע על שיחות קבועות מדי לילה עם עורך 'ישראל היום', עמוס רגב. הוא גם נמנע מלעסוק בקשר שלו עם מערכת 'ישראל היום'. הליכוד גם טען שאין קשר בין מנהיג הליכוד לעיתון, אבל כעת יש עדויות לכך שככל הנראה הוא אומר שהוא יכול להביא לשינוי בתפיסה העסקית של 'ישראל היום', שלא לדבר על התכנים, כך שיש כאן נקודה מאוד בעייתית".

באשר לסיכוי שהפרשה הזו תוביל בסופו של יום להדחתו של נתניהו, אומר פרופ' מן כי "בין העניין הציבורי החמור שעולה מהפרשה לבין הדחת ראש ממשלה יש שלב ביניים שהוא הגזרה המשפטית, וכאן אנחנו תלויים בתמלילים שלא ראינו אותם ולא יודעים מי יזם, מה נאמר, האם הייתה הצעה והאם היא נדונה לעומק. היועמ"ש יצטרך להחליט אם הנושא יצטרך להיות מובא לבית משפט, וכל עוד זה לא קורה לא נראה שישנה אפשרות שנתניהו יצטרך לסיים את תפקידו".

"למרבה הצער הגענו למצב שבו נורמות ציבוריות לא משפיעות על הציבור או על פוליטיקאי שאומר שאם הוא לא הורשע הוא יכול להמשיך בתפקידו. בהרבה מדינות דמוקרטיות אחרות כאשר פוליטיקאי נתפס על מעשים לא ראויים הוא הולך הביתה, גם אם הדברים לא הגיעו לכלל עבירה פלילית. זה לא קורה אצלנו. אצלנו הנורמה המשפטית היא הקובעת. אני מניח שאם הוא יועמד לדין ויורשע יהיה מקום לדרישה ציבורית נרחבת לעזיבת לשכת ראש הממשלה, אבל עד אז ארוכה הדרך".