מחפשים מקום קבוע
מחפשים מקום קבועבאדיבות מועדון ירו-שחמט, צילום: Ritvo Photography

לפני שבוע יצאה לדרך בירושלים, אליפות השחמט האזורית. לא הרבה יודעים אבל ענף השחמט בירושלים כמו בארץ כולה, תופס תאוצה כשרק בבירה לוקחים בו חלק משתתפים רבים מכל הגילאים, המינים והאוכלוסיות השונות - החל מחרדים, דרך ערביי מזרח ירושלים, וכלה בנוער בסיכון ובתי חולים לילדים.

את המועדון שקיים בירושלים כבר 5 שנים, הקים אלון כהן רביבו, ובתוך זמן לא מועט סיפק המועדון הירושלמי סגני ואלופי ישראל, אלופי בתי ספר, והיד עוד נטויה. טווח הגילאים שלוקחים חלק באירועים השונים במועדון השחמט הירושלמי, ה'ירו-שחמט' כפי שהוא נקרא, נעים בין 8 ל-90.

בימים אלו, בזמן שמתקיימת במועדון האליפות האזורית, נתקלים חברי ומנהלי המועדון בקושי גדול - מציאת מקום בו יוכלו לקיים את התחרות היוקרתית כמו את האירועים השוטפים.

"אנחנו פועלים, אבל יש קשיים תמידיים כי אין מקום. אנחנו שוכרים מקום ובכל פעם מעיפים אותנו", מספר בראיון לערוץ 7, יו"ר המועדון, ד"ר פיליפ זיסמן.

בראיון מספר ד"ר זיסמן כי לפני כ - 5 שנים התקשר אליו אלון כהן רביבו, איש שחמט מוכר וידוע, שהחליט לקדם את ענף השחמט בירושלים. "כשהוא פנה אליי על מנת לשתף פעולה במימוש החלום שלו, הסכמתי מיד. ההחלטה הייתה קלה מאוד. ירושלים הייתה בתרדמת תמידית עם כל מה שהיה קשור לשחמט ואנחנו, צעירים יותר וצעירים פחות, צברים, עולים ותיקים ועולים יותר חדשים, החלטנו לשים את ירושלים על ראש שמחתנו השחמטאית".

מה שהתחיל טוב ובהקמת חוגים, תחרויות ואליפויות, פתאום נתקע מעט. לא בגלל הרשמה מועטת שלהפך רק הולכת וגוברת, אלא בשל חוסר במקום קבוע לקיום התחרויות והחוגים.

"אין למועדון בית. פשוט אין. בבירת ישראל, ירושלים, אין מקום למועדון שחמט. נדדנו ממקום למקום כבר 7 פעמים. מה ביקשנו סך הכל? מבנה קבוע שלא יעיפו אותנו ממנו כל פעם שמתחשק, שלא יקחו לנו שולחנות, שלא נישאר בלי פעילות".

הפעילות השוטפת במועדון מתקיימת בימי שני וחמישי, כשבימות הקיץ מתקיימת הפעילות גם בימי שישי. רוב האנשים במועדון אלו מתנדבים שעובדים במקצועות חופשיים. ד"ר זיסמן למשל, יו"ר המועדון הוא בכלל ד"ר לביולוגיה שמלמד במכללה.

"מדובר באנשים שאוהבים את השחמט ורואים כמה זה עוזר לילדים, זה מה שנותן לנו את הדרייב לפעול גם ללא שכר".

מאחר שהמועדון שלנו הוא בין הבודדים בארץ ששומרים שבת, זה מקשה עלינו מאוד אבל אנחנו לא מוכנים להתפשר", מספר ד"ר זיסמן. מלבד העובדה שתחרויות ארציות מתקיימות בימי שבת, גם מיקום הפעילות של המועדון הירושלמי זז הצידה בשל כבוד השבת. "את הפעילויות שלנו אנחנו מקיימים בשישי, אבל כששבת נכנסת מוקדם אנחנו בבעיה כי המקום בו היינו הוא גם בית כנסת, ואי אפשר לסיים תחרות חצי שעה לפני שבת כי צריך לארגן את המקום לתפילות השבת".

לדברי ד"ר זיסמן, יו"ר המועדון הירושלמי, נעשו פניות לא מעטות לאישי ציבור, חברי כנסת ופוליטיקאים בכדי להירתם לעזרת המועדון, אך דבר לא זז. "ביקשנו במשך שנים, נפגשנו עם פוליטיקאים דוגמת השר אלקין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ואפילו שרנסקי, אך כלום לא קרה בפועל. גם עם עובדי העירייה נפגשנו, קיבלנו חיוכים והבטחות, הבנה ורצון אבל נאדה, שום דבר לא זז".

"כולם מנסים לעזור אולי, אבל כנראה הבירוקרטיה גדולה גם עליהם", מלמד זכות ד"ר זיסמן.

"הגענו למצב שאחרי שפתחנו את אליפות ירושלים בשבוע שעבר, אחרי סיבוב אחד באליפות נשארנו בלי שולחנות כי המקום בו היינו בשנתיים אחרונות, מרכז "ויצו" ברחוב יוסי יועזר 20 בשכונת הקטמונים בעיר, עבר בבירוקרטיה אופיינית מ"ויצו" לעיריה ועם המעבר הבירוקרטי נעלמו השולחנות. אי אפשר ככה לקיים אליפות ותחרויות, אז הוצאנו מכספנו שלנו וקנינו שולחנות, אבל מקום לשים אותם אין".

מי שחוטף את האש הוא בעיקר ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת.

"ב-2015 אירחנו את אליפות אירופה לשחמט. ראש העיר ברקת לא מצא לנכון לבקר, גם לא בגמר גביע המדינה אותו אירחנו ב-2016. אז נכון, ב-2013, בתחרות הראשונה שקיימנו לזכרו של גדעון יפת, ברקת הקליט סרטון נחמד. בסרטון דיבר מר ברקת על יהודים, שחמט וירושלים. המון מילים יפות ואפס מעשים.

אתה נוסע לערים אחרות, אשדוד, ראשון, הרצליה, אתה רואה מועדוני שחמט עם מקום. אנחנו לא מבקשים מיליונים, רק מבקשים מבנה שנוכל לעשות תחרויות ילדים כמו שאנחנו חושבים לעשות, בלי להיות תלוי במישהו אחר".

ד"ר זיסמן סיפר על החוויות הקשות שקשורות במציאת מקום מתאים. "אתה שוכר מקום, ויש שם חוגים, ערבי שירה ופעילויות. זה לא מאפשר לקיים תחרויות באופן קבוע, בשעות קבועות שיתאימו לכל המשתתפים. דווקא בירושלים, עיר הבירה, זה לא קיים. זה תוקע אותנו חד משמעית, כלכלית ומעשית".

"ביקשנו רק מקום קבוע מכובד לשחמט בבירת ישראל ולאף אחד לא איכפת. זה מקומם ומעליב אותי כישראלי, ציוני וירושלמי", אמר ד"ר זיסמן.

הערב (שני), עוד יקיימו במועדון השחמט הירושלמי את הסיבוב השני באליפות במרכז ויצו, עם השולחנות אותם רכשו בכספם האישי. ב-30 ביוני צריכים לפנות את עצמם אלו ממרכז ויצו כי המקום עבר לידיי העירייה.

מנכ"ל המועדון, אלון רביבו כהן אמר כי העירייה הציעה מקום בעבר, אך זה לא התאים לצרכים. "לא נגיש למבוגרים ונכים, רחוק מתחבורה ציבורית".

"לכל ספורט מגיע מתקן ספורט, לחלק דשא, לחלק אולם. אנחנו לא מבקשים שיפוץ או רכישת כיסאות ושולחנות. אנחנו רק מבקשים מקום קבוע שיהיה שלנו".

וכך מפעל ענק ותוסס שמערב מגוון אוכלוסיות, ביניהן חלשות ששחמט הוא אולי השביל הצר היחיד שיוציא את הילדים לדרך הנכונה בחיים, הולך לאיבוד בעיר הבירה.

"שמנו במאמץ כביר את ירושלים על המפה, אירחנו את אליפות האירופה, את גמר גביע המדינה, בנינו בסיס תחרויות שמושכות את מיטב השחמטאים בארץ, אלופי ישראל ואפילו תיירים שמתעניינים לבקר במועדון מתקשרים. כל זה למרות כל הקשיים וללא כל עזרה מהרשויות".

"בלי בית קבוע אין למפעל הזה עתיד. המאמצים והפתרונות המאוד יצירתיים של חברי ההנהלה להמשיך את הפעילות בהיעדרו כבר לא משאירים אנרגיות ומשאבים על מנת לתת מענה הולם לצרכיהם של חובבי השחמט בירושלים, בירת ישראל. לא יתכן, פשוט לא יתכן שבבירת ישראל אין מועדון שחמט קבוע".