מאות ק"ג של בשר הושמדו באולם שמחות

בפעילות משותפת לרבנות הראשית ומשרד הבריאות הושמדו מאות קילוגרמים של בשר החשוד כטרף והוצג ככשר בעסק בירושלים

רעות הדר , י"א בטבת תשע"ז

חלק מהבשר שהושמד
חלק מהבשר שהושמד
צילום: דוברות הרבנות הראשית

במסגרת מבצע אכיפה משותף של היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות והרופאה הווטרינרית המחוזית בלשכת הבריאות בירושלים שנערך היום (שני) איתרו הפקחים מאות קילוגרמים של בשר החשוד כטרף ואינו מסומן בהתאם לדרישות בעסק שהוצג ככשר.

הבשר נמצא במהלך פשיטה שנערכה באולם האירועים "גידי יון" (לשעבר "לילות קזבלנקה") המציג עצמו גם תחת השמות "סהרה", "תימין" ו"טועמין".

לדברי הרבנות, "מדובר בעסק המציע לציבור אפשרויות הסעדה כאולם, קייטרינג, מסעדה ושיווק אוכל מוכן, הן חלבי והן בשרי, תוך הצגת המקום ככשר באמצעים שונים בניגוד לחוק וזאת על אף שהמקום אינו מחזיק כשרות כלל משום גורם מוסמך".

במהלך הפשיטה במקום נמצאו כמויות גדולות של מוצרי בשר ומוצרים שונים ללא כל זיהוי כשרותי או אחר. ממידע שהגיע לרבנות הראשית עלה חשד כי הבשר הינו מוברח ללא כל פיקוח ואישורים.

הפשיטה על אולם האירועים נעשתה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע למחלקת אכיפת הונאה בכשרות ברבנות הראשית לישראל, על כך שהאולם ממשיך להציג עצמו ככשר על אף שכבר לפני מספר חודשים, במהלך פעילות אכיפה שנערכה במקום הוצג המקום ככשר בניגוד לחוק ואף הושת קנס מנהלי על בעל המקום.

ממצאי הפשיטה היום מראים כי העסק המשיך להציג עצמו ככשר, תוך הטעיית הציבור. בעקבות המידע שהגיע לרבנות נערכה פשיטה נוספת בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות לצורך מיגור התופעה. לאחר התפיסה, הוציאה הרופאה הווטרינרית המחוזית לירושלים צו להשמדת התוצרת האסורה.

הרב משה דגן מנכ"ל הרבנות מסר בתגובה כי "הרבנות הראשית תמשיך לאכוף בהגינות וביעילות מקרים שבהם התגלו הונאות בכשרות כלפי צרכני הכשרות, תוך שיתוף פעולה הדוק עם שאר רשויות המדינה הנוגעות בדבר.

ממשרד הבריאות נמסר כי "במהלך ביקורת שנערכה על ידי הרופאה הווטרינרית המחוזית מלשכת הבריאות בירושלים ביחד עם נציג היחידה להונאה בכשרות ברבנות הראשית לישראל נמצאו מוצרי מזון רגיש (עופות, בשר ומזון מוכן לאכילה) שמקורם לא ידוע, שיוצרו והוחזקו בתנאי תברואה ירודים ביותר, ללא רישיון עסק וללא רישיון יצרן הטיפול במוצרי מזון, בפרט מוצרי מזון מן החי, אחסונם ושיווקם ללא התנאים הנדרשים בחקיקה עלולים להזיק לבריאות הציבור. במהלך הפשיטה ובהוראת הרופאה הווטרינרית המחוזית הושמדו למעלה מ-350 ק"ג מוצרי מזון".