קארין אלהרר
קארין אלהרר צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

למרות החוק המחייב להעביר לוועדה לביקורת המדינה את תיקון הליקויים שמצא מבקר המדינה – רוב משרדי ממשלה פשוט מתעלמים.

בדיון שנערך היום (שלישי) בוועדה בעניין תמיכות משרדי הממשלה במוסדות ציבור.

יו"ר הוועדה ח''כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי "משרדי הממשלה, כמי שדורש מהאזרחים לקיים את החוק – חייב לתת דוגמא אישית, ולהיצמד להוראות החוק – בוודאי בתיקון הליקויים שנחשפו".

אלהרר הדגישה כי משרדי הממשלה מעבירים מדי שנה כמיליארד וחצי ש''ח כתמיכות כזאת, אך אצל חלק מהמוסדות והמשרדים, חלקם הנהלים, השקיפות, השוויוניות והתבחינים עדיין לקויים. במספר מקרים התמיכה ניתנת לגוף יחידי העוסק בתחום, דבר המעורר בעיות ומראית-עין.

קרן חחיאשוילי, נציגת החשב הכללי באוצר, סיפרה כי ''שלחנו את הוראות הנהלים החדשים והוראות הביצוע התקציבית כבר במועד. פורסמו שמות הגופים הנתמכים, ואישור החשב הכללי לתמיכה זו''.

איתי טמקין מאגף התקציבים מסר כי כל נתוני התמיכה כבר עודכנו באתר האינטרנט של האוצר לשנים 2018-2017, אך העלה בעייתיות בהגדרת תמיכה לשנתיים בתקציב המדינה הדו-שנתי - בגלל מרחק הזמן להגדרת היעדים המתוקצבים.

"במשך הזמן מתעוררים מהשטח צרכים אחרים או מדויקים יותר", הסביר טמקין. לדבריו, כיום כל תקציב התמיכות נמצא בתקציב המשרדים עם תחילת השנה.

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) דווקא תמך בקביעת תמיכות לשנתיים מראש, והביא מניסיונו בעבר כמנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה. "מינהל תקין הוא גם להקל על מי שהמדינה החליטה לסייע לו. זה לא טובה של המדינה – אלא חובתה", אמר.

עו"ד חנן ארליך, נציג משרד המשפטים, סיפר כי בעבר ניתן היה להגיש בקשות לתמיכה עד תחילת השנה החדשה, ואולם המועד הוקדם – אך לא הוקדם מדי, כדי לא לשבש את עבודתם של גופים-נתמכים, שחלקם קטנים והתנדבותיים.

לדבריו, לעיתים אישור התמיכה מתעכב בגלל בדיקת אישורים שונים, השלמת פרטים ומסמכים ועוד. לדבריו, מתבצע מעקב אחר מקרים בהם מוענקת תמיכה לנתמך-יחיד בתחומו.

עו"ד שנית פנחסי-הראל מהייעוץ המשפטי במשרד החינוך, ציינה כי ''לא מאושרת מקדמות תמיכה ללא תכנון מראש. נערכות ביקורות אחת לשנה בכל גוף נתמך, ומבחני-תמיכה שנמצאו בהם ליקויים תוקנו או נמצאים בהליכי-תיקון. בשום מקרה גוף איננו מקבל תמיכה העולה על 90% מתקציבו''.

עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה, הדגיש כי עמידה בלוח הזמנים של חלוקת התמיכות היא הכרחית כדי לאפשר לאותם גופים-נתמכים לשלם משכורות לעובדיו, ואילו עו"ד לינוי וייס, מהייעוץ המשפטי במשרד הביטחון הבהירה כי לאחרונה הוגדר תבחין ייחודי לכל תמיכה שמעביר המשרד, מלבד תקנות לפטור ממכרז.