לבחור. לא פשוט
לבחור. לא פשוט צילום: נתי שוחט. פלאש 90

ההרשמה לחטיבות הביניים, לישיבות ולאולפנות של החמ"ד נפתחה אתמול, וכצפוי, הורים ותלמידים רבים מצויים בליבה של ההתלבטות סביב בחירת מוסד החינוך הראוי והמתאים להם, החלטה בעל משמעות ארוכת טווח.

בראיון ליומן ערוץ 7 התבקש הרב יונה גודמן, המנהל חינוכי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, להתייחס לסוגיה ולתת מעט טיפים להורים המתלבטים, בעיקר לנוכח הדמיון הרב שבין מוסדות החינוך השונים, שנדמה שהפנימו מתכונת מצליחה ומדברים בלשון דומה מאוד בפנותם אל התלמידים המיועדים ואל הוריהם.

"נכון שיותר ויותר מוסדות משפרים ומשתפרים ומתחדשים ברוח שהדור מצפה לה ואכן יש דמיון. יש בכך כדי להוריד את הלחץ מחלק מההורים כי המחשבה שיש רק ישיבה או אולפנה אחת שתתאים לבן או לבת אינה נכונה. עם זאת יש הבדלים וייחוד בין מגמות, בין עם לבלי פנימייה, המרחק מהבית, גודלו של המוסד ונתונים נוספים".

הרב גודמן ממליץ להורים להתנער מהסטיגמות שדבקו במוסדות מאז הימים שהם עצמם היו תלמידים ולהפנים שהמוסדות השתנו, מערכי הלימוד השתנו וסגלי ההוראה השתנו ואיתם גם אופיים של המוסדות. "הישיבות החליפו את עורן עשרות מונים והדימוי שהיה להם פעם השתנה, כל המוסדות עוברים תהפוכות, צוותים משתנים ודגשים משתנים. מי שרוצה לעזור לבן או הבת צריך לברר איך המוסד מתפקד היום ולא איך הוא היה בעבר".

לנוכח דברים אלה נשאל הרב גודמן אם גם כאן קיים קושי לא מבוטל שכן הדברים משתנים משנה לשנה ולעיתים מר"מ לר"מ ותלויים בשאלת הכיתה שאליה ישובץ התלמיד. "זה נכון בהרבה תחומים, גם בבחירת ישוב שיכול להשתנות כי מתחלף הרב או המזכיר או שיצטרפו כמה משפחות, וכך גם במקום עבודה. אנחנו לא יודעים לחזות עתיד, אבל התהפוכות לא בכל שנה ושנה. ראשי המוסדות הם אמינים ואם הם אומרים שהדגש שלהם הוא תורני, חינוכי או סביבתי ומציג את התכנית, אפשר לסמוך על דבריו ואם הוא מספר על שינוי אפשר לסמוך עליו. אני מייחס פחות חשיבות בעל תפקיד כזה או אחר. מנהלי התיכון מאוד אחראים וחזקה עלינו שיבחרו מישהו טוב אם יתחלפו בעלי תפקידים".

"אני מציע למקד מבט במה שקורה היום. מכיוון שאי אפשר לנסוע לכל מוסד ששמענו עליו, צריך לפעול במרחב מצטמצם והולך – קודם כל לשאול הורים שיש להם ילדים שלומדים במוסד כיום ולא לפני עשר שנים ולשמוע התרשמות. בנוסף, לרוב המוסדות יש אתר האינטרנט שבו אפשר לקבל מידע עבודתי על מגמות, אופי פנימייה וכיוצא באלה. לא להתרשם מהצבעוניות של האתר", אומר הרב גודמן המשיב גם לדמיון בין אתרי האינטרנט של המוסדות השונים ככזה הנובע מהבנת המוסדות כולם את דרישותיהם של ההורים לפן חברתי מפותח ולפן לימודי מתקדם.

עם זאת הוא מוסיף ומעיר כי גם אם המוסדות מציגים באתריהם טיולים ונגינה בגיטרה בפנימיות ניתן לזהות את ההבדלים ביניהם שכן מוסד סביבתי מתאפיין באופי אחר של טיולים כשם שמוסד מוסיקלי מתאפיין ביחס אחר משאר המוסדות לתחום זה של נגינה.

ההמלצה הבאה להורים היא יצירת קשר טלפוני עם המוסד עצמו "ולבקש לדבר עם מישהו שיכול לספק מידע. בכל מוסד יש מישהו שאמור לתת מענה ולהציג את השאלות על תדירות שבתות בישיבה, טיפול במאובחנים, ישיבה גדולה או קטנה. הם עונים בכנות כי אין להם עניין לקבל ילד שיעזוב בהמשך. זה יהיה רע להם ורע לילד. לאחר מכן, כשנשארנו עם 2-4 מוסדות, נכון להגיע לערבי הסברה במוסד עצמו עם הילד והילדה".

באשר לשינוי שחל בדרכי ההרשמה של תלמידים למוסדות כיום לעומת העבר, אומר הרב גודמן "יבורך מנהל החמ"ד שלא מאפשר להגיש ליותר משלושה מוסדות, יבורך מי שמנע את המצב שהיה עד לא מכבר של מבחן בכל ישיבה וגרם לכך שיש מבחנים ארציים. זה חוסר לחץ, זמן וכסף. בנוסף אתרי האינטרנט מקלים על החיפוש".

בסוגית אתרי האינטרנט מציע הרב גודמן לא להתפעל מהמוסד שהפרסומת שלו קופצת ראשונה כי לא פעם הדברים תלויים במסחריות, בשאלת מי שילם למי. "זה מסובך אבל זה טוב, כי ברך ה' יש הגוון רחב של מוסדות ויש סיכוי גבוה להתאמת משהו לבן. מניסיון אישי אני מציע לאו דווקא ללכת עם כל החברים למרות הרצון הטבעי של הנער. הבן שלי לא התלהב ללכת לבד לישיבה, אבל הוא פורח מאז היום השני בה ויש לו שני מעגלי חברים, בבית ובישיבה. לא תמיד נכון ללכת עם החבורה".

לקראת תום הדברים מוסיף הרב גודמן שלושה טיפים להורים: "הראשון, ידיד הרב אלישע אבינר מפעיל את אתר 'לב אבות' האובייקטיבי לחלוטין, ובו הרבה מאמרים על איך בוחרים מוסד עם טיפים ודגשים. טיפ שני, יש אנשים עם מידע רב שיודעים לכוון, גם בבני עקיבא יש רכזת הכוון שיש לה מידע על כל המוסדות, לאו דווקא של בני עקיבא. הטיפ האחרון והחביב הוא - אנשי אמונה אנחנו ועלינו להאמין שהקב"ה יסייע לבן והבת להגיע למקום המתאים להם, גם אם אין להם יוקרה והילה כלפי חוץ, והם יפרחו שם. הרבה תפילה ואמונה הם רכיב חשוב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו