כשמדברים על העלייה מצרפת בשנים האחרונות, תמיד בא הקשר לאנטישימיות, פיגועים, מעשי טרור ועוד.

הכל היה נכון עד להצגה החדשה שם פרטי. מסתבר שיש בישראל תיאטרון צרפתי ישראלי והקהל שוטף את האולמות.

בדיוק כפי שקורה שיעקב בודו עולה לבמה ביידישפיל והקהל פורץ במחיאות כפיים, כך קורה גם כאן. כשהשחקן הראשי, ברנרד ביתן עולה לבמה מאות האנשים קמים ומריעים.

כששאלתי מהיכן בא הרעיון, הסבירו לי (אחרי ההצגה), שהוא בא מהבמאי והשחקן הצרפתי/ישראלי ברנרד ביתן, שיזם פרויקט חדש ומסקרן-תיאטרון ישראלי דובר צרפתית.

עם גלי העלייה הגדול הגדולים מצרפת הגיעו לארץ גם שחקנים ויוצרי תיאטרון קולנוע רבים. מתוך כך עלה הרעיון להקים את הלהקה החדשה שתעלה מחזות צרפתיים בשפת המקור ותוצג ברחבי הארץ עם תרגום מוקרן לעברית.

ביתן גייס להפקה את הבמאי/מחזאי/תסריטאי הנודע אלי שורקי, שגם "עשה" עליה, כדבריו, לפני כמה שנים ומחלק את זמנו בין צרפת וישראל.

ההפקה הראשונה שבחרו השניים לעלות במסגרת החדשה היא המחזה שם פרטי. הקומדיה של דלפורט ודה לה פטלייר, מגיעה לבמה העברית, צרפתית או להיפך.. בצורת גרסתם של שורקי וביתן המגלם בהפקה את התפקיד הראשי.

הסיפור מתחיל ברבי עקיבא, עובר דרך רצח ארלוזורוב ומגיע עד לבמה, בערב פריזאי נעים וחביב בבית, עם משפחה, חברים וכמובן אוכל ויין.

אליזבת הכינה ארוחה מיוחדת להנאת כולם : פייר, בעלה, פרופסור לספרות, ונסן, אחיה, שמצא סוף סוף את אשת חלומותיו, אנה, ועומד להפוך בקרוב לאבא, וכמובן, החבר הכי טוב, קלוד, נגן טרומבון.

רק שהערב מתפתח בכיוון אחר לחלוטין, ואף אחד מהנוכחים לא ישכח אותו. זה מתחיל במשחק שעורך ונסן, האבא לעתיד, ובו מתבקשים כולם לנחש את השם הפרטי שבחר לרך שיוולד. מה קורה כשגיבור הקומדיה מחליט לקרוא לבן שלו אדולף! מה שמתחיל בקרב על שם מסתיים בוויכוח מילולי אלים. ומתפתח מהר מאוד לסדרה של מכות מאוד לא יבשות בין הנוכחים, וכשאליזבת האחות פותחת את הפנקס שלה מתברר כי גם היא סכינאית לא קטנה.

הצגה אמנם עם שם פרטי, אבל הרבה מעבר לכך יש כאן. משחק מצויין, צרפתיות, מסר ובעיקר הבנה שלא הכל מובן.