"חוק הבד"צים" - להחלטת וועדת השרים

מטרת הצעת החוק, אומרת ח"כ רחל עזריה, להסדיר את מעמדם של הבד"צים ולהבטיח את התייעלות מערך הכשרות הממלכתי.

תגיות: רחל עזריה
ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ז

רחל עזריה
רחל עזריה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חוק הבד"צים של ח"כ רחל עזריה יעלה מחר (ראשון) לוועדת השרים לחקיקה.

עזריה טוענת בהצעת החוק כי מועצות דתיות ברחבי הארץ מתנהלות בניגוד עניינים בניהול מערך הכשרות, בעלי משרה ברבנות מאיימים על בעלי עסקים בלקיחת תעודת הכשרות ללא סיבה, כספים של משגיחים אינם מדווחים לרשויות המס וכן כפייה על בעלי עסקים לרכוש מוצרי מזון רק מספק אחד דבר הגובל בעבירה פלילית.

מטרת הצעת החוק היא ייעול מערך הכשרות הממלכתי והסדרה חוקית של מעמד הבד"צים אשר יתנו מענה לבעיות של מערך הכשרות.

במסגרת הצעת החוק הרבנות הראשית תהפוך מגוף נותן כשרות לגוף רגולטורי כמקובל במשק ומינוי ממונה שיהיה אמון על מתן רישיונות לתאגידים פרטיים המעוניינים לתת כשרות. על התאגידים יהיה לפרסם את הקריטריונים ההלכתיים לפיהם הם פועלים וכן נושאי משרה ברבנות לא יוכלו לשמש במשרות בתאגידים פרטיים.

תאגידי הכשרות יוכלו לספק שירותים מותאמים לכלל האוכלוסייה שתחפוץ בשירותים אלה, בין אם חילונים, חרדים, מסורתיים או דתיים. החוק יהפוך את שוק הכשרות לשוק תחרותי ויסייע בהפחתת העלויות על הצרכן הישראלי.

ח"כ עזריה אמרה הערב, "יש כאן מונופול קלאסי שמכביד על יוקר המחייה של אזרחי ישראל ללא צורך. נוסף לכך תאגידי הכשרות הפרטיים שכבר קיימים – קרי, הבד"צים - פועלים ללא הסדרה חוקית. מילוני שקלים מתגלגלים בכסף שחור אשר איננו מדווח ויש חשש כבד כי גם הכשרות עצמה מוטלת בספק.

לצערי, מערך הכשרות הממלכתי נגוע בכשלים רבים וכל מי שרוצה לאכול כשר צריך להיות מוטרד מהמצב כיום. התחום צריך להיות מוסדר ופתוח לתחרות כדי להוזיל משמעותית את העלות לצרכנים. עם ישראל רוצה כשרות אך לא מוכן לקבל מונופול".

test770