דנמרק: יופסקו דמי האבטלה ללוחמי דאעש

ממשלת דנמרק מודיעה כי תפסיק תשלום "דמי אבטלה" לאזרחים שעזבו את המדינה על מנת להצטרף לשורות ארגון הטרור דאעש.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ז

תפסיק לשלם. דנמרק
תפסיק לשלם. דנמרק
צילום: רויטרס

על פי נתוני ממשלת דנמרק, לפחות 34 אזרחים דנים עזבו בחודשים האחרונים את המדינה על מנת להתנדב לשורות ארגון הטרור דאע"ש הפועל בסוריה ועירק.

למרות זאת, המשיכה דנמרק לשלם לאותם אזרחים מדי חודש דמי אבטלה בסכומים גבוהים.

החשיפה בתקשורת הדנית כי האזרחים שהתנדבו לדאע"ש זוכים לתשלום חודשי מהמדינה עוררה סערה במדינה, וכעת הודיעה הממשלה המקומית כי התשלומים יופסקו באופן מיידי. שר העבודה הדני, טרואלס פאולסן, התחייב כי התשלומים ייעצרו וכי ממשלת דנמרק תפעל על מנת לגבות חזרה את הכספים שכבר שולמו לאזרחים שעזבו על מנת להתנדב לדאע"ש. עם זאת, הוא לא פירט כיצד מתכוונת הממשלה לגבות חזרה את הכספים שכבר הועברו לחשבונותיהם של המתנדבים לדאע"ש.

גם שר המשפטים הדני, סורן פאולסן, אמר כי הוא לא ייאפשר לטרוריסטים לממן את כספי הנסיעות שלהם במטרה להצטרף לארגוני הטרור, מכספי הציבור. "ההטבות הלאומיות יופסקו מיידית לכל כל אדם שייחשב כסיכון לבטחון הלאומי או עזב את המדינה על מנת להצטרף לקבוצה חמושה בחו"ל. התשלום של הטבות המדינה ללוחמים זרים חייב להיפסק, כך שהם לא יוכלו לממן את השהות שלהם באזורי סכסוך בעזרת דמי אבטלה, למשל. עלינו למנוע מיותר צעירים להפוך לקיצוניים שיתמכו בסופו של דבר באידאולוגיה השפלה אל ארגוני הטרור", אמר שר המשפטים פאולסן.

מלבד שלילת דמי האבטלה לאזרחים שהתנדבו לדעאש, מתכוונת ממשלת דנמרק לחוקק עם עוד מספר חוקים שיסייעו להילחם בקיצוניות המוסלמית. בין היתר יטיל החוק החדש עונש מאסר על "הפצת תעמולה טרוריסטית", חסימת אתרי אינטרנט בעלי תוכן תעמולה קיצוני, ואסירים שהורשעו בקיצוניות מוסלמית ייאלצו לעבור תוכנית שיקום כתנאי לשחרורם מהכלא.

אחד האסירים המפורסמים בדנמרק הוא עומאר אל חוסיין, תומך דעאש שרצח שני בני אדם במתקפה על מרכז תרבות ובית כנסת בקופנהאגן. סוהרים ואסירים דיווחו לשלטונות בית הכלא כי אל חוסיין עבר תהליך הקצנה בעודו בכלא עוד לפני מתקפת הטרור אותה ביצע, לאחר שנידון למאסר על עבירות אלימות, אולם לטענתם הרשויות הדניות התעלמו מהמידע.