לפיד מאשים: נתניהו ממדר את הקבינט

יו"ר 'יש עתיד' טוען כי המועצה לביטחון לאומי והקבינט לא מתפקדים כי כך רוצה ראש הממשלה. "אחרת, זה מייצר לו סיכונים פוליטיים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ז

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח''כ יאיר לפיד, השתתף היום (ראשון) בדיון בנושא הקבינט, המל"ל וההכרעות בביטחון לאומי שנערך במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS.

את הדיון הנחה פרופ' עוזי ארד, לשעבר היועץ המדיני לרה"מ, ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי והשתתפו בו גם ד"ר יהודה בן מאיר, לשעבר סגן שר החוץ ואפרים הלוי- לשעבר ראש המוסד , ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי.

במהלך הדיון ביקש פרופ' ארד מלפיד כחבר קבינט לשעבר, לשמוע איך מתנהלים הדיונים וקבלת ההחלטות בקבינט וכיצד הוא רואה את תפקידו של המל"ל כיום ובעתיד.

לפיד פתח ואמר כי "המל"ל והקבינט לא מתפקדים כיום מפני שראש הממשלה לא מעוניין שהם יתפקדו". לדבריו "איש לא מעוניין שהקבינט והמל"ל יהיו חלק בתהליך קבלת החלטות כי זה מייצר סיכונים פוליטיים וראש הממשלה לא רוצה שהסיכונים הפוליטיים יאיימו על הדרך שלו לנהל את העניינים. כיום לא מתקיימים בקבינט דיונים אסטרטגיים שעוסקים בשאלה לאן מדינת ישראל הולכת ועל עתידה".

יו"ר 'יש עתיד' הדגיש כי חייבים לנהל את המערכות הללו אחרת מאיך שהן מתנהלות כיום: "מה שצריך זה ראש ממשלה שמגבה את הדרגים המקצועיים שלו, נותן להם הזדמנות אמיתית לבוא לשרים ולהגיד להם דברים גם אם הוא לא מסכים איתם. אם אתה לא יכול שתוצג עמדה קוהרנטית ומעמיקה שסותרת את העמדה שלך אז מה הטעם בקבינט ובמל"ל. זה לא מתקיים היום וצריך להתקיים".

לסיכום תקף לפיד את ראש הממשלה נתניהו, "צריך שתהיה למדינת ישראל הנהגה שמוכנה לקחת החלטות. זה לא המצב היום".