לוחם שהוכה במרמרה יתבע את צה"ל

לוחם השייטת ספג מכות כשהשתתף בפשיטה על הספינה הטורקית. הוא הוכר כנכה צה''ל ויורשה כעת גם לתבוע פיצויים מהמדינה.

ערוץ 7 , י"ט בטבת תשע"ז

המרמרה
המרמרה
צילום: דובר צה"ל

בית המשפט העליון פסק היום (שלישי) כי לוחם שייטת שהוכר כנכה צה"ל לאחר שהשתתף בפשיטה על משט המרמרה יוכל לתבוע את הצבא בתביעה אזרחית במקביל.

למעשה, החייל יוכל כעת לתבוע פיצויים מעבר לדמי הנכות שנפסקו לטובתו.

על פי הדיווח בערוץ 2, הלוחם ב' היה הראשון שירד מהמסוק לעבר האנייה, נתפס על ידי המחבלים והוכה על ידם. המחבלים פשטו מהחייל באלימות את מסיכת הסקי ששומרת על האנונימיות הנדרשת לחיילי יחידות העילית.

לאחר מכן צילמו את פניו כשהן מדממות ומוכות והפיצו תמונותיו בעולם לצד תמונות של לוחמים נוספים שהשתתפו בפשיטה.

ב' טען בעזרת עורכי דינו ליאור טומשין, דוד שוורבאום וגיל גאנוניאן, כי חשיפת התמונות מונעת ממנו לממש את תכניותיו ללימודי רפואה בחו"ל או עבודה במספר חברות אבטחה בינלאומיות מחשש שגורמי טרור יזהו את תמונתו וינסו לפגוע בו.

ב', שהוכר על ידי המדינה כנכה צה"ל ביקש לתבוע תביעה אזרחית את מערכת הביטחון כדי לקבל פיצויים. המדינה התנגדה בטענה שב' כבר הוכר כנכה ואין הוא רשאי לפיצויים נוספים.

בית המשפט השלום ולאחר ערעור גם בית המשפט המחוזי קיבלו את טענותיו של ב', אך המדינה המשיכה להתנגד וערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון. בית המשפט החליט בפסיקה תקדימית כי יש לאפשר לב' לתבוע במקביל בתביעה אזרחית.

"בצעד לא ברור המדינה רודפת את ב', גיבור חייל, בערכאה שלישית, גורמת לו הוצאות מיותרות, סחבת נוראית ותסכול", אמר עורך הדין ליאור טומשין, שייצג את החייל. "המדינה מעדיפה להפסיד פעם אחר פעם בבית המשפט במקום לעצור להבין את ממדי העוול והנזק שנגרמו לו ולהעניק לו פיצוי שללא ספק יהיה נמוך מהנזק ומעוגמת הנפש שנגרמו לו".

"אחרי שהמשפחות של חללי ופצועי המרמרה הזרים קיבלו פיצויים - אולי הגיעה השעה לסיים את עניינו של לוחם עז נפש שנקרא להיות הלוחם הראשון שירד אל 'גוב האריות', אחד מול רבים כדי להילחם למען המדינה", הוסיף עורך הדין.