הבדואים - כלי משחק בידי ארגוני השמאל

ארגוני שמאל משתמשים בבדואים לצורכי תעמולה, הכפשת ישראל ולובינג לאיסוף כספים מממשלים וארגונים בעולם. חוקר בכיר מספר.

שמעון כהן , כ"א בטבת תשע"ז

הסערה באום אל חירן
הסערה באום אל חירן
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

"האוכלוסייה הבדואית משמשת ככלי משחק בידי הארגונים 'עדאלה', 'רבנים לזכויות אדם' ו'פורום דו קיום בנגב'", כך קובעים במכון המחקר NGO Monitor לנוכח האירועים האלימים הבוקר בכפר אום אל-חיראן.

בראיון ליומן ערוץ 7 מסביר איתי ראובני, חוקר בכיר במכון, את הקביעה. לדבריו "הקשר והיחס בין האוכלוסיה הבדואית למדינת ישראל הוא רב ממדי. יש הרבה מה לשפר והרבה מה לשמר", אך עם זאת הוא מספר על דו"ח שהופק בידי המכון שלו וממנו עולה כי "ארגונים פוליטיים, העוסקים בנושא הסכסוך הערבי ישראלי השתלטו על השיח בנושא היחסים המורכבים בין הבדואים למדינת ישראל ואימצו לשם כך מונחים מהסכסוך, כמו גזענות, אפרטהייד, אפליה, ניכור ועוד. עם הדברים הללו הם לא באו לפתור את הבעיה כאן אלא הלכו לעשות לובי בפרלמנטים בעולם, לאו"ם, לאיחוד האירופי למחלקת המדינה האמריקאית ועוד".

לדבריו קמפיין זה מתמשך וקורה גם כיום כאשר היעד הוא "לשכנע תורמים לתרום להם כסף כי ישראל מגרשת ומנשלת ואנחנו רואים מילים קשות כמו ארגון 'עדאללה' שמזהיר מ"נכבה" נוספת על הבדואים, או למשל ארגון 'רבנים לזכויות אדם' קרא לפעילים להתנגד לפינוי לאחר שבג"צ דחה עתירה נגד הפינוי".

ראובני מדגיש כי "אנחנו לא קושרים בין האלימות לארגונים, אלא קובעים שהארגונים הללו נוהגים בחוסר אחריות כאשר הם מלבים את השיח הזה ונותנים פלטפורמה לכל הפעילות שראינו היום".

"אחד הדברים שמפריעים לנו הוא שהרבה מהפעילות ממומנת על ידי ארגונים זרים כמו ממשלות שונות והאיחוד האירופי", מדגיש ראובני ומזכיר כי כאשר מדובר באוכלוסייה הבדואית מדובר באזרחי ישראל שחלקם גם משרתים בצבא. "צריך לדון על הנושא הזה", הוא אומר.

כמו כן הוא מציין כי "חלק מהארגונים מתייחסים אליהם כפלשתינים וכך הם יוצרים מצג שווא של כיבוש על ידי הישראלים".

לשאלה אם כל ההתארגנות הפוליטית הזו נועדה רק למגמות אינטרסנטיות או שמא יש בה גם פעילות טובה. לדבריו "יש גם דברים טובים. תמיד ישנם ארגונים ואנשים שמנסים לקדם פתרון לבעיה בצורה נכונה, אבל ראינו שמי שמשתלט על העסק בשם זכויות האדם אלו אותם ארגונים אותם אנשים, שלוקחים נושא מורכב והם מנצלים אותו, היום זה בדואים ומחר זה מים ומחרתיים אלו המחסומים".

ראובני סבור שמאחורי פעילות זו חוברות מגמות שונות, חלקן ניגוח והכפשת ישראל, חלקן מגמות של סיוע וחלקן מטרות אינטרסנטיות כלכליות. "היום הייתה הוכחה לכך שהקמפיינים הלא אחראיים הללו יכולים להוביל בסופו של דבר לאלימות גם אם לא התכוונו לכך".