חוק הלאום חוזר בגרסה מרוככת

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון ביום ראשון הקרוב בחוק הלאום בגרסתו המרוככת. את החוק גיבש ח”כ בני בגין

תגיות: בני בגין
חיים לב - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשע"ז

חוק הלאום חוזר בגרסה מרוככת-ערוץ 7
בני בגין
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון ביום ראשון הקרוב בחוק הלאום בגרסתו המרוככת.

את החוק השנוי במחלוקת גיבש ח”כ בני בגין (הליכוד) שאף ריכך את נוסח הצעת החוק.

הגרסה החדשה של בגין אמנם מעגנת בחקיקה את היותה של מדינת ישראל "מדינת הלאום של העם היהודי" אך מנגד מחזקת אף את הפן הדמוקרטי שבה כשתחתור "לשוויון זכויות לכל אזרחיה" – הגדרה שאינה קיימת כיום בספר החוקים של מדינת ישראל.

מציע החוק ח"כ בגין כינה את ההצעה: "חוק מהותה של מדינת ישראל" ולדבריו היא נשענת על הכרזת העצמאות. החוק מכיל שני סעיפים. הראשון קובע כי "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום, לאור חזונם של נביאי ישראל, ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה". הסעיף השני מבהיר כי "מדינת ישראל היא דמוקרטיה".

חוק הלאוםהוא חוק שנוי במחלוקת. במרוצת השנים התנגדו לו חברי האופוזיציה ואף חלק מחברי הקואליציה. לפני כשנה ראש הממשלה נתניהו מינה את צחי הנגבי, אז יו"ר הקואליציה ולשעבר שר המשפטים, לעמוד בראש צוות קואליציוני שיגבש נוסח מוסכם לחוק הלאום.

בצוות היו חברים השרה שקד, חברי הכנסת שאשא ביטון, הרב מקלב, והשר לשעבר הרב אריאל אטיאס.

״נתחיל בסדרה של דיונים שתכליתם להציג בכנסת את חוק יסוד: הלאום", אמר הנגבי בשעתו. "יש לחוק חשיבות עצומה דווקא בימים של קריאת תגר על זהותה וצביונה היהודי של המדינה, אבל יש בו גם שורה נכבדה של סוגיות רגישות. הקמת הצוות נועדה לגבש מענה ראוי לכל אחת ואחת מהסוגיות הללו ולהגיע לנוסח מוסכם. כשר המשפטים עסקתי רבות בנושא חקיקת היסוד, ואני מאמין שניתן להגיע לנוסחים שישקפו קונצנזוס ממלכתי רחב״, הדגיש.

בחלוף הימים החוק לא התקדם וח"כ בגין בחר להגיש נוסחה מרוככת משלו שכאמור צפויה לעלות לדיון בוועדת השרים ביום ראשון הקרוב.