מוזיאון אושוויץ מבקש פריטים מהשואה

מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו פנה במכתב פתוח לאזרחי גרמניה ואוסטריה בבקשה להעביר כל פריט מהתקופה הנאצית הנמצא ברשותם.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשע"ז

הכניסה למחנה אושוויץ
הכניסה למחנה אושוויץ
צילום : חיים צח לע"מ

מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, פיוטר ציווינסקי, פנה השבוע במכתב פתוח לאזרחי גרמניה ואוסטריה בו הוא מבקש מהם להעביר לידי המוזיאון כל פריט מתקופת השואה אשר נמצא ברשותם.

"ללא ניתוח והבנה מקיפים של המוטיבציה והמנטליות של המבצעים, המאמצים שלנו לייעץ בחוכמה לדורות העתידיים יישארו רק אינטואיציה. היום, אנו מבקשים את עזרתכם. אנו מבקשים מהציבור למסור כל מסמך, תמונה, מכתבים אישיים, יומנים או כל חומר אחר אשר נמצא בידיים פרטיות. קראנו גם לכלי התקשורת באוסטריה וגרמניה לסייע לנו ולפרסם את הפנייה שלנו", נאמר במכתב.

ציווינסקי מבקש במכתב מאזרחי שתי המדינות להעביר לידי המוזיאון תמונות, מסמכים, מכתבים או חפצים אישיים של אנשי אס.אס ששירתו באושוויץ-בירקנאו במהלך השואה, על מנת שיסייעו לשפוך אור על התנהלות הנאצים בתקופה הזו.

בשבוע שעבר פירסם המוזיאון ספר ובו תמליל של העדויות שמסרו 40 אנשי אס.אס במהלך משפטיהם בשנת 1947 בקרקוב, כאשר 23 מהם נידונו למוות. לטענת ציווינסקי, הארכיון של אושוויץ-בירקנאו מכיל מעט מאוד חומרים על אנשי האס.אס. ששירותו במחנה. "אנו עדיין לא מבינים לחלוטין את ההיסטוריה של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. אנו מכירים את הזכרונות של האסירים לשעבר, מנקודת מבטם של הקורבנות. אנו מכירים את תיעוד המחנה בעזרת מסמכים מנהליים. אנו מכירים את העדויות מהמשפטים שנוהלו לאחר המלחמה, אלו נכתבו בשפה משפטית. אבל כל אלו אינם מספיקים על מנת להבין את הטרגדיה הגדולה ביותר בתולדות אירופה. כל מי שרוצה לתמוך במאמצינו להבין טוב יותר את השפעת המכניזם הפופוליסטי לשנאת בני אדם, נא לפנות לארכיון אושוויץ-בירקנאו. אנו מבטיחים אנונימיות מלאה למי שירצה למסור מסמכים כאלו" התחייב ציווינסקי.

בתאריך 27 בינואר יציינו במחנה ההשמדה הגרמני לשעבר על אדמת פולין את יום השנה ה-72 לשחרור אושוויץ-בירנקנאו.