שוטר נרצח בידי מחבל בדואי

ח"כ איימן עודה היה נוכח בזירת ההתפרעויות בכפר הלא חוקי אום אל-חיראן כאשר כוחות משטרה הגיעו לבצע את צווי ההריסה למבני הקבע

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשע"ז

שוטר נרצח בידי מחבל בדואי-ערוץ 7
זירת הפיגוע באום אל-חיראן
צילום: Ammar Awad, רויטרס

רס"מ ארז (עמדי) לוי, שוטר במשטרת ישראל, נרצח אתמול (רביעי) בשעת בוקר מוקדמת בפיגוע דריסה בכפר הבדואי הבלתי חוקי אום אל-חיראן שבנגב. שוטר נוסף נפצע באורח בינוני.

הפיגוע הקשה התרחש לאחר שכוח משטרה גדול הגיע לכפר יחד עם פקחי מנהל מקרקעי ישראל, במטרה לבצע הריסה של בנייה בלתי חוקית, על פי צו שיפוטי חלוט. כאשר הכוחות היו בשלבי התארגנות לביצוע ההריסה, דהר לעברם המחבל כשהוא נוהג בג'יפ, וכאמור דרס שני שוטרים. חבריהם של השוטרים שנדרסו פתחו באש וחיסלו תוך שניות ספורות את המחבל.

הבדואים המתגוררים בכפר אום אל-חיראן, בני שבט אבו-אלקיעאן, הועברו למקום בשנת 1956 בצו המושל הצבאי. לאחר מספר שנים, בעקבות מדיניות הממשלה, עזבו מרביתם ליישוב הקבע הבדואי חורה, הממוקם חמישה קילומטרים בלבד מהמקום. למרות זאת, קבוצה קטנה של משפחות, שעם השנים הלכה וגדלה, נשארה במקום ואף החלה בהקמת מבני קבע, אשר הוקמו כולם בניגוד לחוק.

הממשלה, שרצתה להקים במקום יישוב יהודי בשם חירן, ביקשה לממש את בעלותה על הקרקע, ובעקבות כך הוצאו צווי הריסה למבנים. מנגד הציעה המדינה לבדואים הצעות פינוי נדיבות, שכללו הן פיצוי בקרקע והן פיצוי כספי על הרס מבני הקבע שבנו. שורה של הליכים משפטיים שנקטו הבדואים במטרה להורות לרשויות להימנע מההרס, כשלו כולם. פסק הדין האחרון בעניין ניתן בחודש מאי 2015 על ידי בית המשפט העליון.

המחבל: איש חינוך בדואי

אתמול, כאמור, התקבצו בדואים רבים במקום לנוכח כוונת ההרס. ביניהם היה גם יו"ר 'הרשימה המשותפת', ח"כ איימן עודה מחד"ש, הנחשב למוביל הקו המתון בקרב ערביי ישראל. עודה נפצע באורח קל במהלך העימותים שפרצו במקום, לטענתו לאחר שהותקף על ידי שוטרים. עם זאת, תיאור הפציעה על ידי מד"א מעלה את האפשרות שעודה נפצע מאבן שזרק אחד המתפרעים במקום. לאחר שהסתיים פינוי הגופות והפצועים מהשטח והוזרמו כוחות משטרה גדולים למקום, החל הרס הבנייה הבלתי חוקית.

המחבל, כך מתברר, הוא איש חינוך, המקורב לחוגי התנועה האסלאמית. חיפוש שנערך בביתו מיד לאחר הפיגוע חיזק את ההערכה שמדובר בפיגוע מתוכנן. בין היתר נמצאו בבית שלושה עותקים של גיליון עיתון מה-5 בנובמבר 2015, שבכותרתו מופיע דיווח על פיגוע דריסה צפונית לחברון שבו נפצע לוחם באורח אנוש, וכן כותרת ראשית על פצצה של דאע"ש שהפילה מטוס.

ב'רשימה המשותפת' ובהנהגת ערביי ישראל דחו את הטענות שמדובר בפיגוע. בהודעת 'הרשימה המשותפת' נאמר: "כוחות גדולים של המשטרה וכוחות הביטחון הקיפו את הכפר ושיגרו פצצות גז וכדורי גומי, דבר שזרע פחד בלבם של האזרחים שיצאו לגונן על בתיהם. המשטרה התנהגה בברוטליות כאילו היא בשדה קרב, מה שהוביל לעימותים ולהריגתו של הצעיר יעקוב אבו-אלקיעאן, ולפציעתם של רבים וביניהם ח"כ איימן עודה, אשר נכח במקום כדי לתמוך בתושבי אום אל-חיראן במאבקם נגד ההריסות".

"ממשלת נתניהו הכריזה מלחמה צבאית על אזרחינו, תחילתה בהריסות הבתים בקלנסוואה והמשכה היום באום אל-חיראן, וזאת תוך הריגת תושבי הכפרים אשר נאבקים כדי לחיות בכבוד ובשלום", נאמר עוד בהודעה.

ריבלין: להילחם בטרור ביד קשה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן תקף מנגד את ההנהגה הערבית, ובראשה ח"כ איימן עודה, שנכח במקום בזמן האירוע. ארדן קרא לחקור את עודה בחשד להסתה לאלימות, והוסיף: "מאז האירועים בבוקר אני שומע עוד ועוד קריאות מסיתות אשר מעוותות את תמונת המצב של מה שקרה בשטח. אני קורא לח"כים מ'הרשימה המשותפת' - עצרו את ההסתה! לכל אמירה עכשיו עלולות להיות תוצאות קשות בשטח. קחו אחריות על דבריכם ותפסיקו להסית וללבות אלימות".

מתנועת 'רגבים' נמסר: "רצח השוטר במהלך פינוי הבנייה הבלתי חוקית בנגב הנו פרי ההסתה של גורמים אסלאמיים קיצוניים, חברי כנסת מהרשימה הערבית המשותפת וארגוני שמאל קיצוני שמסיתים השכם והערב נגד שלטון החוק בנגב. גורמים אלו ישבו ברכבו של המחבל הרוצח, והובילו למחיר הדמים. הציבור הבדואי חייב לגנות את הפירות הבאושים שיצאו מתוכו. זהו תמרור אדום וזועק לציבור הבדואי, להתנער ולפעול כנגד ההקצנה האסלאמית שפושה בקרבו בשנים האחרונות".

שר התיירות יריב לוין התייחס לאירועים ואמר: "היום הוכח עד כמה הכרחית הייתה ההחלטה שהובלתי בממשלה להתניית העברת התקציבים למגזר הבדואי בסילוק הבנייה הבלתי חוקית ובהשבת הקרקעות לידי המדינה. עומד בפנינו מקרה מבחן שלא היה כמותו בשלטון החוק בישראל, ומה שנדרש הוא לבצע באופן מיידי את כל צווי ההריסה שהוצאו למבנים בלתי חוקיים בחיראן. ההשוואה שעושים רבים לעמונה מקוממת ומבישה, שכן בעמונה, כמו בגוש קטיף ובצפון השומרון, יושבים אנשים ברשות המדינה ובסיועה, וכל פינוי מתבצע ללא אלימות רצחנית ושטופת שנאה למדינה כפי שראינו היום".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב לאירועים הקשים, וביקש להרגיע את השטח. "אנחנו בעיצומו של אירוע נורא שבו נרצח השוטר רס"מ ארז לוי ז"ל בידי מחבל בפיגוע טרור נפשע. בשעה קשה זאת, לב כולנו עם המשפחה האבלה, ואנו מתפללים להחלמתם המהירה של השוטרים הפצועים. שוחחתי הבוקר עם המפכ"ל, רנ"צ רוני אלשיך, ועם ראשי הציבור הערבי. עלינו להפריד בצורה ברורה בין פיגוע הטרור הקשה שאירע הבוקר ובין פעולות אכיפת החוק והריסת המבנים הבלתי חוקיים ושאינם ניתנים לאישור. בטרור יש להילחם ביד קשה וללא פשרות, ויש למגר את שורשיו הרעים בכל מקום שהם".