"מרכז הדר" למען הקהילה על שם הדר כהן הי"ד

בטקס מרגש שהתקיים היום (חמישי) באור יהודה, נחנך "מרכז הדר" למען הקהילה על שם לוחמת משמר הגבול הדר כהן הי"ד, אשר חירפה את נפשה בפיגוע קטלני שאירע בשער שכם לפני כשנה.

הדר הגנה בגופה על חבריה ועל האזרחים שהיו במקום, ועל כך אף הוענק לה אשתקד עיטור המופת.

בטקס באור יהודה נכחו השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שר הפנים אריה דרעי, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, מפקד מג"ב ניצב יעקב (קובי) שבתאי, ראש עיריית אור יהודה ליאת שוחט ובני משפחתה של הדר כהן הי"ד.

"אני זוכר את אותו יום קשה שבו שמעתי על האירוע הקשה בשער שכם, כולנו התפללנו לשלומה של הדר ולצערנו נסתרות הם דרכי האל", אמר השר ארדן. ''היום הזה מסמל כנראה את השליחות של הדר לסמן דרך ערכית וחינוכית שאמורה להוביל אחריה הרבה מאוד צעירות וצעירים. 'עוז והדר לבושה'.

"אין מילים לתאר את אומץ ליבה, גבורתה ונחישותה של הדר", הוסיף השר לביטחון הפנים. ''מרכז הדר אשר יוקם למען הקהילה הוא הדרך הטובה להנצחתה. דרך מוסרית המחנכת להתנהגות 'הדרית'. מג"ב והמשטרה נמצאים בחזית המאבק של מדינת ישראל. לעולם לא נשכח אותך הדר, יהיה זכרך ברוך".

מפכ"ל המשטרה אלשיך אמר: "הפצע עוד כואב ומדמם. איבדנו לוחמת, אחות וחברה אשר נהרגה במהלך לחימה במחבלים. הדר פעלה ללא מורא וחשש ובעוז רוח של לוחם ותיק ומנוסה. אמש איבדנו לוחם נוסף, ארז (עמדי) לוי ז"ל, אשר התחיל את דרכו במג"ב, וביצע שירות משמעותי וערכי במשטרת ישראל. זהו חוב חברתי וערכי של כולנו לזכור את הלוחמים האמיצים שאיבדנו, כמו הדר וארז ז"ל, ואין כמו פרויקט חינוכי שיכול להנציח את הערכים האלה".

בסיום נאומו פנה המפכ"ל לבני משפחתה של הדר ואמר, "משטרת ישראל מחבקת אתכם ומתרגשת איתכם במעמד זה''.

ליאת שוחט, ראש העיר, אמרה בנאומה: "כמו מכה כואבת, ישירות לבטן. זו התחושה שליוותה אותי עם הישמע הבשורה המרה, היום, בדיוק לפני שנה. אורח החיים שלנו גורם לזמן לעבור מהר, התחושות מתכהות, אבל הזיכרונות שומרים עלינו. שומרים שלא נשכח.

"הדר כהן הי"ד, מלח הארץ ואפילו אפשר להגדיר מושג חדש במקרה שלה - פרח הארץ, הקריבה את עצמה למען חברתה. הקריבה את עצמה כדי להציל יהודים אחרים ונקטפה בדמי ימיה. אין לנו משימה אחרת מאשר לוודא, להתעקש ולעשות ככל יכולתנו, כדי להנציח אותה ואת הערכים שמאחריהם היא פעלה. זו חובתנו כאנשי ציבור וכמנהיגים בעיר ובמדינה הזו", הוסיפה ראש העיר אור יהודה.

עופר כהן, אביה של הדר, אמר בהתרגשות: "אני עומד כאן ומגשים חלום אחרי שהייתי באפלה מוחלטת. תהליך ההנצחה החל בשינוי שמה של פלוגת הלוחמות במג"ב על שמה של הדר, וכעת ממשיכה בהנחת אבן הפינה במרכז להנצחתה. אני בטוח שנשמת בתי תשקוט במקום ערכי זה. הדרי שלנו אנחנו מתגעגעים אלייך המון".