ארבעה נאשמים בפרשת לה-פמיליה

ביהמ"ש המחוזי בתל אביב הרשיע את דניאל אלישייב (24), רון עייש (22), אביתר יוסף (25) ורן יצחקי (23) בפרשת לה פמיליה.

ערוץ 7 , כ"ד בטבת תשע"ז

כתובות של "לה פמיליה"
כתובות של "לה פמיליה"
צילום: דוברות המשטרה

שופט בית המשפה המחוזי בתל אביב, בני שגיא, הרשיע את דניאל אלישייב (24), רון עייש (22), אביתר יוסף (25) ורן יצחקי (23) בפרשת לה פמיליה.

אלישייב ויצחקי הורשעו בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות וניסיון לחבלה חמורה. עייש הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ויוסף הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ותקיפה לשם גניבה בצוותא.

על פי כתבי האישום המתוקנים בהם הודו הנאשמים במסגרת הסדר טיעון, בשנת 2005 החליטו אוהדים מתוך אוהדי קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, להקים ארגון אוהדים שמטרתו לזרוע אלימות וונדליזם, מתוך אידאולוגיה אנרכיסטית וגזענית של שנאת המגזר הערבי במגרשי הכדורגל בכלל, באירועי ספורט שונים ונגד אוהדי קבוצות כדורגל יריבות בפרט.

ארגון האוהדים נקרא על ידי מקימיו ומנהיגיו - "לה פמיליה". עם הקמתו של ארגון לה פמיליה, נקבעו מטרותיו ע"י מקימי ומנהיגי לה פמיליה, בין היתר, בהטמעת המושג הגזעני "בית"ר הטהורה", וכן בהמנון אשר התווה את ייעודו של ארגון האוהדים: "כה אמרתי לך הדבר, היכונו לימים הקרבים ובאים, בהם יוקם הצבא החזק ביותר שנראה עלי אדמות, אשר יגן בעדך וימחק מעל פני האדמה את כל העומד בדרכו, צבא גרילה גזעני ואכזר, צבא שיקרא אוהדי בית"ר למענך – לה פמיליה – הנה זה בא".

מקרב עשרות ולעיתים מאות חברי לה פמיליה, השתייכו במהלך השנים, חברים מכל רחבי הארץ, אשר פעלו למען מטרות הארגון בהפצת האידאולוגיה הגזענית והאלימה, באופן מילולי וע"י הנפת שלטים, במהלך משחקי הכדורגל של בית"ר ירושלים או באירועי ספורט שונים, במעטה של "עידוד" בית"ר ירושלים.

כחלק מפעילות לה פמיליה ולשם קידום ומימוש מטרות הארגון, פעלו חברי הקומץ בצוותא בתקופה הרלוונטית, בביצוע עבירות שונות ובכללן: עבירות אלימות חמורות כלפי אוהדי קבוצות הספורט היריבות.

חברי הקומץ פעלו גם בכדי לכפות את האידאולוגיה הגזענית על הנהלת בית"ר ירושלים, בכך שאסרו על הבאת שחקנים ממוצא ערבי לקבוצה, שרו שירים גזעניים במהלך משחקי כדורגל ועוד. שעה שדעתם לא נשמעה, פעלו חברי הקומץ לביצוע עבירות בכדי לגרום להנהלה נזקים כלכליים, כך שהקבוצה תיענש ויוטלו עליה קנסות, דבר שיקשה על הפעילות הספורטיבית, ובכך הצליחו לכפות על הנהלת בית"ר ירושלים לעשות כדברם.

כחלק מפעילות הפלילית של הארגון ולשם קידום מטרותיו, נהגו חברי הקומץ להתארגן לקראת ביצוע עבירות אלימות, על ידי איסוף אינפורמציה על אודות מיקומם של אוהדי הקבוצות היריבות או חברי האולטרס, ותכנון "מארב" רב משתתפים מקרב חברי הקומץ, תוך הצטיידות בכלי תקיפה שונים, כשהם לבושים בשחור ורעולי פנים.

אלישייב, עייש ויצחקי הורשעו כל אחד על פי חלקו בגין האירוע בפלורנטין בו ננעץ פטיש בראשו של אוהד הפועל ת"א ובעקבות כך הוא הובהל לניתוח דחוף כשהוא בסכנת חיים מידית. אלישייב ויצחקי הורשעו גם באירוע המכונה בכתב האישום "פלורנטין 2", בו ניסו חברי הארגון לשחזר את האירוע בפלורנטין על ידי כך שניסו לארוב לאוהדי הפועל ת"א ולפגוע בהם באמצעות נשק פוגעני.

יוסף הורשע בגין האירוע המכונה "כדורגל חופים 1" בו קשר קשר עם נאשמים אחרים לתקוף את אוהדי קבוצת מכבי חיפה בצוותא ולגנוב מהם ציוד ששייך לאוהדי הקבוצה. בהמשך, גם תקף יוסף, יחד עם האחרים, את האוהדים, היכה אותם ובעט בהם בכל חלקי גופם.

בנוגע לאלישייב, יוסף ויצחקי- הסדר הטיעון אינו כולל הסכמה בעניין העונש ועמדת התביעה היא למאסר בפועל. בנוגע לעייש- הסדר הטיעון כולל הסכמה לארבעה חודשי מאסר אשר יכול וירוצו בעבודות שירות, ככל שהנאשם יימצא מתאים, מאסר על תנאי וקנס בסך 5000 ש"ח.