"יום הוקרה לניל"י - חובה מוסרית"

בכנסת נערך היום (שני) אירוע הוקרה למחתרת ניל"י במלאת 100 שנים לנפילתו של אחד ממייסדי המחתרת, אבשלום פיינברג.

מחתרת ניל"י פעלה בארץ בתקופת מלחמת העולם הראשונה וסייעה לצבא הבריטי לכבוש את הארץ מידי האימפריה העות'מאנית במטרה לקדם את הקמתו של בית לאומי יהודי בארץ ישראל.

בכנס השתתפו ח"כים מכל סיעות הבית, סגנית ראש עיריית חדרה חדווה יחזקאלי וד"ר גוסטבו פרדניק- מחבר הספר "צבר" המספר את סיפורו של אבשלום פיינברג. בכנס הוצגה הצעת החוק המבקשת לקבוע יום ציון שנתי ממלכתי שבמסגרתו תצוין תרומתם של אנשי ניל"י למדינת ישראל.

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) מגיש הצעת החוק להנצחת ניל"י ויוזם המפגש, אמר "אין דבר נכון, צודק ומחוייב המציאות יותר מקביעת יום לציון גבורתם כדי להעביר לדורות הבאים את המורשת המפוארת של המהפכה הציונית שבזכותה אנחנו כאן היום ושכולה נישאה בידי אנשים שפעמה בקרבם אחריות אכפתיות וסולידריות לעמם".

סגנית ראש עיריית חדרה, חדוה יחזקאלי, העיר בה נמצא בית אבשלום המנציח את מורשתו ואת מורשת מחתרת ניל"י, תמכה ביוזמה: "הצעת חוק יום ניל"י היא הצעה חשובה מאין כמותה ועלינו לעשות הכל כדי שזכרון ניל"י יצוין בכל שנה ושנה. פיינברג יחד עם אהרון אהרונסון הימרו על ארץ שהיתה מוכת מחלות והקימו חוות ניסיונות בה הניחו את היסוד למדע, למודיעין ולקשר העתידי עם יהדות התפוצות. פיינברג הפך להיות החלל הראשון של מערכת הבטחון. הודות לפעילות ניל"י ניתנה הצהרת בלפור. עם שמכבד את עברו עתידו מובטח".

ד"ר גוסטבו פרדניק, מחבר הספר 'צבר' המספר את סיפורו של אבשלום פיינברג, אמר: "מטרתו של אבשלום הייתה להקים כאן מדינה יהודית עוד מימי העלייה הראשונה. הדבר היחיד שעמד בראשו בכל העת היא לסלק את האימפריה העות'מאנית מארץ ישראל. כאשר פרצה מלחמת העולם הראשונה המטרה שהייתה בלתי אפשרי הופכת לאפשרית"

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג אשר תנועתו מובילה את הנצחתו של אבשלום פיינברג בשנים האחרונות אמר, "נדהמנו לגלות כי ביום השנה להירצחו של אבשלום פיינברג, הרוח החיה מאחורי מחתרת ניל"י, אין אדם העולה לקברו. כינון יום הוקרה ממלכתי למחתרת ניל"י הוא חובה מוסרית מהמעלה הראשונה והגיע העת שמדינת ישראל תציב את פועלה במקום הראוי לה".