רבנים יוצאים למאבק על הטהרה

הרבנים שמואל אליהו (צפת), רא"ם הכהן (עתניאל) ומנחם בורשטיין (מכון פוע"ה) ערכו היום (שני) כנס מיוחד בירושלים כדי לצאת נגד נשים המבקשות לערוך שינויים בהלכות טהרת המשפחה ולעקור את "שבעת הנקיים".

את הכנס יזמו נשים מאגף נשות הרבנים מאיגוד רבני הקהילות שביקשו לדעת כיצד להתמודד עם התופעה. הרבנית רות בנימין מנוף איילון סיפרה: "ראינו חשיבות גדולה לשמוע דעה הלכתית ברורה שכמובן קשובה להלכי הרוח בציבור ומובילה לגאולה שמבדילה בין הקליפה לפרי וכך נעשה גם בקהילות שלנו באופן ברור".

הרב שמואל אליהו רבה הראשי של צפת, אמר לערוץ 7: "הדבר הזה לפי דעתנו הוא מסוכן כיוון שבתי מדרש נשים לומדות תורה זה אולי הדבר הכי מבורך שבעולם, אבל כל מקום כזה צריך לדעת שכל בתי המדרש מסתמכים על התורה שמשה קיבל מסיני ומסרה ליהושע ועברה מדור לדור ואי אפשר לקטוע את שרשרת הדורות ואת המסורת ולקבוע הלכות חדשות וחשוב לנו להשמיע קול ברור".

הרב אליהו הסביר את חשיבות שמירת המסורת: "אנחנו חלק משרשרת הדורות חלק ממסורת הדורות חלק מאותה תורה שעברה ממשה ועד דורנו ואי אפשר לבוא ולבטל שולחן ערוך וכל הפוסקים והרמב"ם ולקטוע אלפיים שנה מתוך השרשרת ולהחליט שאנחנו קופצים לדינים אחרים. אי אפשר וזה גם לא בריא כי אנחנו חושבים שצריך מאוד לעודד את בתי המדרש של נשים שלומדות תורה וצריך לומר להם בד בבד עם העידוד שאי אפשר להתנתק משרשרת הדורות".

הרב רא"ם הכהן, רב היישוב עתניאל וראש הישיבה במקום, דיבר בכנס על חשיבות נתינת הסמכות לנשים בתחום טהרת המשפחה ואף ציין כי כך היה נהוג בכל הדורות ואף הסביר כי כך צנוע יותר.

בהמשך התייחס הרב הכהן גם לסוגיית שבעת הנקיים ואמר: "אין לנו אבחנה בין דאורייתא לדרבנן. והגמרא אומרת שחביבין דברי סופרים יותר מדברי תורה וכל העובר על דברי סופרים חייב מיתה. כרגע אנו עדיין נמצאים בגלות ואיננו מבחינים בין דם נידה לדם זבה וזאת תקנה של רבי ומנהג שקיבלו עליהן בנות ישראל לכן אין יכולת לאף רב לבטל תקנות חכמים".

הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה אמר אחרי הכנס כי הוא שמח מהאמירה הברורה שיצאה מכל המשתתפים: "טוב שיוצאת היום אמירה חד משמעית של כל העולם הרבני. אנחנו ממשיכים את המסורת כפי שנקבעה מדורי דורות, אנחנו שמאחדים תורה ומדע רפואה והלכה מודרנה עם ההלכה המעשית יחד עם זאת שומרים על הגבולות בצורה היפה והטובה ביותר. ההלכה היא כפי שנקבעה מהשולחן ערוך ומדורי דורות והיא תמשיך ללוות אותנו".

צילום: רפאל לוי
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו