הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן צילום: עצמי

הרב יונה גודמן מציע מתווה להתמודדות של הורה שגילה שבנו גולש לאתרים לא צנועים. בדבריו הוא מציע להבחין בין מצב שהורה 'תופס' את בנו בעת גלישה, ובין מצב שלאחר מעשה הוא מוצא עדות לכך במחשב הנייח או בטלפון הנייד.

במצב בו הורה מגלה לאחר מעשה כי בנו גלש לאתרים לא ראויים, מציע הרב גודמן לא לפנות לבן מתוך סערה רגשית, מובנת ככל שתהיה. הוא מייעץ לעצור, לחשוב מה רוצים לומר, להתייעץ עם אחרים ולתכנן את השיחה לפני קיומה. במקביל, המלצתו היא לבחון אלו אמצעים טכנולוגיים ראוי להתקין כמסנן, כהשלמה למסע ההסברה וטיפוח עוצמות החיים האישיות של הילד.

לדבריו: "מכיוון שבין כה אין מדובר בעת מעשה, אין בעיה להחליט מתי רוצים לדבר איתו בנחת על הנושא. סערת רגשות אישית היא מובנת ומעידה על האכפתיות שלנו מבננו, אך אינה מהווה מצע אופטימלי לשיחה יעילה".

לדעתו הרב גודמן, במצב זה ניתן לגשת לבן באחת משתי צורות. אפשרות ראשונה היא לא לומר לבן שגילינו לאן הוא גלש, ולהעדיף לקיים איתו שיחה על עצם התופעה בגיל זה, תוך צמצום המבוכה שלו והגדלת הסיכוי שהוא ישתף פעולה בשיחה. לדבריו, כדאי לומר לנער משהו כמו: "בגיל שלך יש בני נוער שגולשים לאתרים לא צנועים, ולכן רציתי לדבר איתך על הנושא".

לדעת הרב, "מכאן ניתן לנסות ולשאול אותו למה זה קורה לבני נוער, להדגיש בפניו שעצם הכוחות שהוא חש בתוכו הם טבעיים ובריאים, ואיתם בע"ה יקים בעתיד משפחה. ברם, על כל צעיר (ומבוגר...) ללמוד לשלוט בכוחותיו, תוך גילוי גבורה". כן ניתן לציין כי ההלכה, המוסר וגם ההיגיון מלמדים שתמונות כאלו מעוותות, וכי הקב"ה מצפה מאיתנו לשאוף לחיים של טהרה, על פי גדרי ההלכה. כמו כן מציע הרב גודמן לומר לנער שאם הוא אי פעם ירצה לשאול או ללבן משהו איתך, אתה מוכן לכך תמיד.

אף במקרה וההורה מצא את הנער בעת הגלישה, מציע גודמן להמתין ולא להגיב מתוך סערת רגשות. לדבריו, ניתן לומר לנער שאתה כעת נסער וכי בערב תדברו על הדברים. הוא ממשיך ומציע: "בערב, ניתן לבוא ולומר לו שרוצים לדבר איתו על מה שהיה היום. תחילה לחבק אותו, לומר לו שאוהבים אותו ומאמינים בו. לאחר מכן להמשיך כמו שמוצע קודם: להסביר שהכוחות המתעוררים בו מובנים וטבעיים, אך הקב"ה הנחה אותנו מתי ואיך להשתמש בהם וכן הלאה".

הרב גודמן מסיים בקביעה שהיכולת לסייע לנער בצורה בונה, תלויה ביכולתנו להבין כי הנער אינו חלילה סוטה או מפלצת, אלא צעיר חיובי שמתקשה כעת להתמודד עם עוצמת פיתויי התקופה. לדבריו, מתוך מבט מאמין זה ניתן לטעת בו אמונה בעצמו ובכוחותיו, ולסייע לו לצמוח מתוך קשייו ובע"ה לבחור בדרך התורה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו