החליטו. נתניהו וליברמן
החליטו. נתניהו וליברמן צילום: חזקי ברוך

שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו החליטו לאשר בנייה של כ-2500 יחידות דיור ביהודה ושומרון וזאת על-מנת לאפשר מענה לצרכי דיור והמשך שגרת חיים.

התכניות כוללות פרסום להפקדה ולתוקף של יחידות דיור ושיווקים.

מרבית היחידות מצויות בגושי ההתיישבות וכ- 100 מתוכן מצויות בבית-אל בהתאם להתחייבות לבג"צ ובשכונת היקב למפוני מגרון, בהתאם להתחייבות ממשלות קודמות.

השר ליברמן אומר כי "אנו חוזרים לחיים נורמליים ביהודה ושומרון". במקביל יביא השר ליברמן לאישור הקבינט הקמת אזור תעשייה לפלסטינים בסמוך לכפר תרקומיא.

מדובר באזור תעשייה שיהיה מהגדולים ביותר ביו"ש ובו מתוכננות לקום תשתיות של מחסני ערובה (בונדדים), מסוף דלקים ואלמנטים נוספים.

חברי הכנסת יואב קיש (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, מסרו "אכן הגיעה העת לחדש את הליכי התכנון ביהודה ושומרון. עם זאת אנו מודאגים מאד הן מההיקפים הנמוכים ביחס לצרכים, והן מהעדר תכנון ופיתוח בישובים שמחוץ לתכנית הגושים של השמאל. בתום הקפאת אובמה ההתיישבות ביהודה ושומרון זקוקה לפיתוח מואץ ומוגבר, ללא שום בידול בין ישובים סוג א' וסוג ב'".

מזכ"ל האיחוד הלאומי אופיר סופר הגיב על הידיעה, "הניסיון של אישור הבנייה של כ-2,500 יחידות ביו"ש הינו צעד שאינו מספק. עם שינוי הממשל בארה"ב הגיעה הזדמנות למהלך ציוני גדול ממשלת ישראל צריכה לבנות בלי חשבונות. ביו"ש צריך ריבונות עכשיו. ראש הממשלה בחר בספין תקשורתי. הציבור מאס בהבטחות שווא".

מועצת יש"ע מסרה, "אכזבה, מעט מדי ולא עונה על הצורך. אחרי שנים של יובש מוחלט בבניה זו החלטה מצומצמת מאוד שאינה עונה על הצורך הגדול שיש בהתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. לצערנו, זו אחיזת עיניים של כאילו אישור בניה בהיקפים גדולים, כשבפועל כמו בפעמים קודמות יבנו רק כמה מאות והשאר רק קידום תכנון.

יותר מכך אנו מודאגים מאוד מממשלה שמתפארת בבניה בגושים, מוטב להודעה כזאת שלא הייתה יוצאת. הממשל האמריקאי התחלף וגם המדינות בישראל צריכה להשתנות. על ממשלת ישראל לאשר את כל התוכניות שנמצאות על השולחן ולהוציא מכרזי בניה בכל שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן".

תנועת "שלום עכשיו" הביעה זעם על אישור הבנייה, "נתניהו, בניסיון נואש להסיט את הדיון מפרשות השחיתות ומהביקורת מימין על התנהלותו ב'צוק איתן' מוביל את ישראל למציאות של מדינה דו-לאומית. את מחיר הספין השקוף של נתניהו ישלמו אך ורק אזרחי ישראל".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "הגורם המרכזי במדיניותו של נתניהו זה פחד ואינטרסים אישיים. הפחד מנפתלי בנט גורם לנתניהו לצאת למהלכים משוגעים וחסרי אחריות רק בשל מלחמות אגו טיפשיות על הקרב הידוע - מי יותר קיצוני. נתניהו מריח את כתב האישום ונלחם עם בנט על גבה של מדינת ישראל כולה".

הפירוט המלא שאישרו נתניהו וליברמן:

אריאל:

839 - פרסום והפקדה

63 - שיווק

מעלה אדומים:

22 - פרסום לתוקף

90 - שיווק

שומרון:

260 - דיון להפקדה

87 - דיון לתוקף

6 - פרסום להפקדה

32 - חוזה פיתוח

גבעת זאב:

100 - דיון לתוקף

552 - שיווק

אורנית:

150 - דיון לתוקף

4 - פרסום לתוקף

אלפי מנשה:

78 - שיווק

אפרת:

21 - שיווק

אלקנה:

18 - שיווק

ביתר עלית:

87 - שיווק

מטה בנימין:

86 - דיון להפקדה

בית אל:

20- פרסום להפקדה

גוש עציון:

4 - דיון להפקדה