שרביט קסמים
שרביט קסמיםמשרד הביטחון

מנהלת ''חומה'' במפא''ת (המנהל למחקר, פיתוח אמ''לח ותשתית טכנולוגית) של משרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, השלימו היום (רביעי) בהצלחה סדרת ניסויים בגרסה חדשה ומתקדמת של מערכת היירוט 'שרביט קסמים'.

הצלחת הניסוי הינה חלק מתכנית פיתוח המערכת כנגד איומים עתידיים. הניסוי בוצע בהובלת חברת רפאל משדה ניסויים במרכז הארץ.

בניסויים נבחנו היכולות והביצועים של מערכת 'שרביט קסמים' בגרסת פיתוח חדשה ומתקדמת יותר. נבדקו גם יכולות המערכת במספר תרחישים, אשר מדמים איומים עתידיים, שעימם עשויה המערכת להתמודד בזמן עימות.

במהלך הסדרה, לאחר שיגור טיל המטרה, גילה אותה מכ''מ, והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר חישב את תכנית ההגנה נגדה. מיירט 'שרביט קסמים' שוגר בהצלחה, ביצע את כל שלבי הטיסה והשמיד את המטרה כמתוכנן.

מערכת 'שרביט קסמים' נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני, וכן להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה'חץ' - ובכך לאפשר עיבוי מערך ההגנה על מדינת ישראל מפני איומי הטילים והרקטות.

הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנגד איומים הצפויים בזירה.

בכיר במשרד הביטחון מגלה כי הניסוי שבוצע במערכת שרביט קסמים היה ניסוי בקנה מידה ארצי וכי הוא כלל את כל המערכות.

הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ''שרביט קסמים'' היא חברת 'רפאל' אשר פועלת בשיתוף חברת ''Raytheon'' האמריקנית. המכ''מ מפותח ע''י אלתא – חטיבה וחברת בת של התעשייה האווירית. מערכת השליטה והבקרה ''שקד הזהב'' מפותחת ע''י חברת אלישרא מקבוצת אלביט מערכות.