תרבות ופנאי

ימני ושמאלני במופע סאטירי על מצבה של ישראל בעולם

רחלי מושקוביץ , כ"ח בטבת תשע"ז

"להצחיק וגם לעסוק בנושא רציני". מתוך המופע 'stayin' alive'
"להצחיק וגם לעסוק בנושא רציני". מתוך המופע 'stayin' alive'
צילום: שילי כהן

הקשר בין ישראל לעולם נידון כבר על במות רבות, על בימת התיאטרון קצת פחות. נֹעם יעקבסון וגדי ויסברט, שחקנים וקומיקאים, הרימו את הכפפה.

בשנה האחרונה הם יצרו את המופע הסאטירי 'stayin' alive'. המופע דובר אנגלית ומיועד לרוץ ברחבי העולם. תנועת המזרחי העולמי פרשה את חסותה על היצירה, ונתנה את הקמח. שותפים נוספים הם שראל פיטרמן, שאחראי על הכתיבה והבימוי, וטל גלעד שהצטרף לצוות הכתיבה.

"המטרה שלנו היא להביא, דרך הסאטירה, את נקודת המבט הישראלית על המציאות העכשווית", אומר ויסברט. "אנחנו חושפים במופע את הצביעות של תנועות ה‑BDS ואת זיקתן לאנטישמיות מודרנית, את ההטיה של התקשורת העולמית, וגם את המחלוקות הפנימיות שבתוכנו. המופע מאוד מאוד מצחיק - אם מותר לנו להעיד על עיסתנו - ודרך הצחוק מצליח לעסוק בנושאים מאוד רציניים".

יעקבסון, המוכר ככוכב 'לאטמה', מגיע מצד ימין של המפה הפוליטית, וויסברט מגיע מצד שמאל. הם מאמינים שההבדלים ביניהם, ובעיקר הנושאים שההסכמה לגביהם היא משותפת, משקפים לקהל את מורכבות החיים בישראל.

"אנחנו באמת מאמינים שהמופע שלנו יכול ליצור שינוי. כמובן שאנחנו רוצים להופיע בקהילות הפרו-ישראליות, אבל אנחנו מאוד רוצים להצליח להגיע גם לקמפוסים וגם לקהילות יהודיות שפחות תומכות בישראל, תופעה שנראה שהולכת וגדלה". פרט לכך, הרצון הוא להגיע גם לקהילות שאינן יהודיות כדי להביא את הסיפור הישראלי.

עד כה ההצגה עלתה בלונדון ובשיקגו, ובימים אלה ויסברט ויעקבסון עובדים על יצירת קשרים עם קהילות וארגונים מרחבי העולם וסגירת מסעי הופעות להמשך השנה.