טראמפ לא מוותר למקסיקו

נשיא ארה"ב יטיל מס של 20 אחוזים על כל ייבוא ממקסיקו, במטרה לממן את עלויות בניית החומה בין שתי המדינות.

ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשע"ז

טראמפ
טראמפ
Reuters

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתכוון להטיל מס של 20 אחוזים על כל ייבוא ממקסיקו, במטרה לממן את עלויות בניית החומה שהוא רוצה להציב בגבול בין שתי המדינות.

דובר הבית הלבן, שון ספייסר, אמר כי "צעד זה יהיה חלק משיקולי רפורמת המס החדשה של הקונגרס האמריקאי".

"כשאתה מסתכל על איך התכנית מתגבשת, אנו נשתמש ברפורמת מס מקיפה מהמדינות שיש להן חוב מולנו, כמו מקסיקו. נטיל מס של 20% על ייבוא בהיקף של 50 מיליארד דולרים – שאגב, מדובר בנוהל שאנו מקיימים עם 160 מדינות אחרות. כרגע המדיניות של המדינה שלנו היא להטיל מסים על ייצוא ולא על ייבוא וזה מגוחך''.

לדברי ספייסר, ''אם נמסה נרוויח 10 מיליארד דולרים בשנה ונוכל בקלות לשלם על החומה באמצעות המכניזם הזה. זה מה שיספק למעשה את המימון". דובר הבית הלבן הוסיף כי "זה משהו שאנחנו דנים עם שני בתי הקונגרס ומתקדמים לעברו".

מנתוני משרד הסחר האמריקני עולה כי הייצוא של מקסיקו לארצות הברית עמד בשנת 2015 על 316.4 מיליארד דולרים.

אנריקה פנייה-נייטו
צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום הודיע נשיא מקסיקו, אנריקה פנייה-נייטו, כי הוא מבטל את ביקורו בוושינגטון, וכי לא יפגוש את הנשיא דונלד טראמפ ביום שלישי הקרוב כמתוכנן.

פנייה-נייטו כתב את הדברים בחשבון הטוויטר, אחרי שטראמפ הציע לו לוותר על הביקור אם אינו מתכוון לשלם על החומה שטראמפ עומד לבנות לאורך הגבול עם מקסיקו.

טראמפ, מצידו, אמר את הדברים בתגובה על דבריו של פנייה-נייטו ביום רביעי ולפיהם אין למקסיקו כל כוונה "לשלם על שום חומה".

"אם מקסיקו אינה מוכנה לשלם על החומה הנחוצה כל כך, אז יהיה זה עדיף לבטל את הפגישה הקרובה", צייץ טראמפ. הוא ציין כי לארה"ב גירעון מסחרי עם מקסיקו ודיבר על אובדן מקומות העבודה שנגרם ע"י הסכם הסחר נאפט"א.