טראמפ לא חושש להילחם בטרור המוסלמי

נשיא ארה"ב אסר על כניסת 134 מיליון בני אדם שמגיעים מארצות בעלות רוב מוסלמי. טראמפ: נכניס רק את מי שיתמוך במדינה ויאהב אותה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' בשבט תשע"ז

טראמפ לא חושש להילחם בטרור המוסלמי-ערוץ 7
דונלד טראמפ
Reuters

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם על צו נשיאותי שאוסר על כניסתם של כ-134 מיליון בני אדם שמגיעים משבע ארצות בעלות רוב מוסלמי למשך תקופה של 900 יום.

הצו נקרא "הגנה על המדינה מכניסת טרוריסטים זרים". טראמפ אמר כי "כניסת פליטים סורים לארצות הברית מזיקה לאינטרסים של המדינה ולכן אני משעה כניסה כזאת.

בזמן החתימה בפנטגון לאחר השבעת ג'יימס מאטיס לשר ההגנה אמר טראמפ: ''אני מבסס אמצעים חדשים שישאירו טרוריסטים איסלמיים קיצונים מחוץ לארצות הברית. אנחנו לא רוצים אותם כאן. אנחנו רוצים לוודא שאנחנו לא מכניסים למדינה את האיום נגדו חיילינו נלחמים מעבר לים.

''אנחנו רוצים להכניס למדינה רק את מי שיתמוך במדינה ויאהב את האנשים פה", הדגיש הנשיא האמריקני.

הצו שעליו חתם נשיא ארה"ב גם משהה ל-120 יום את פעילותה של "התוכנית לכניסת מהגרים לארצות הברית" (USRAP). לאחר שיעברו 120 יום תינתן עדיפות לקליטת מהגרים המשתייכים לקבוצות מיעוט הנרדפות על רקע דתי.

בראיון לרשת השידור הנוצרית האמריקנית CBN אמר טראמפ כי נוצרים שנרדפים בסוריה יקבלו עדיפות בכל הקשור לבקשת מקלט בארה"ב.

טראמפ בבית הלבן
צילום: רויטרס

נציין כי שעות ספורות לאחר שנשיא ארה"ב חתם על הצו, הורדו שישה נוסעים, אזרחי עירק ותימן, מטיסת "איג'פט אייר" שעשתה את דרכה לניו יורק. הנוסעים הורדו במהלך עצירה של טיסת קונקשן בקהיר והועברו לטיסות בחזרה למדינותיהם.

סוכנות הפליטים של האו"ם והארגון הבינלאומי למהגרים תקפו בחריפות את הצעד שבו נקט טראמפ. "צורכיהם של פליטים ומהגרים ברחבי העולם מעולם לא היו גדולים יותר, ותוכנית היישוב מחדש של ארה"ב היא אחת החשובות בעולם", אמרו. "אנחנו מקווים שארה"ב תמשיך למלא תפקיד הנהגתי מרכזי בהגנה על האנשים הבורחים ממלחמות ומרדיפות ותדבק במסורת הארוכה שלה בתחום זה".

גם בצרפת וגרמניה מחו על ההחלטה. שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירולט אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ הגרמני סיגמר גבריאל, כי "זה מדאיג אותנו. יש הרבה נושאים שמדאיגים אותנו. קבלת פליטים שבורחים מאזור מוכה מלחמה היא חלק מחובתנו".

איירולט הוסיף כי "ארצות הברית היא מדינה שבה למסורת הנוצרית יש משמעות גדולה. אהבת השכן שלך היא ערך נוצרי מובהק, וזה כולל עזרה לזולת. זה מה שמאחד אותנו במערב, וזה מה שאנחנו רוצים להבהיר לאמריקאים".