תערוכת אילן רמון
תערוכת אילן רמוןצילום: תערוכה

תערוכה חדשה שבה נחשפים לראשונה יומני הטיסה ממבצע הפצצת הכורים בעירק שנעשו בכתב ידו של אילן רמון, שרידים מהתרסקויות ששרד במטוסי חיל האויר וציוד של נאס"א שימש אותו בהכנות למשימה על סיפון מעבורת החלל, תוצג החל ממחר במדעטק חיפה.

הפריטים נחשפים במסגרת תערוכת "חפצים מספרים סיפור" המתעדים את חייו של רמון.

התערוכה מחולקת לפי נושאים ומסלול חייו של אילן רמון.

בין החפצים המוצגים בתערוכה קסדת נאס"א ששימשה את רמון באימונים לקראת היותו האסטרונאוט הישראלי הראשון, קופסאות מזון כשר שנשלחו לחלל ושרדו את אסון מעבורת קולומביה, דגם מזוזה שהיה בחלל, דף יומן מקורי שאילן כתב בעת המשימה על המעבורת ויומנים ממבצע הפצצת הכורים בעיראק, שעון מטוס פוגה וסטיק F-16 ששימשו אותו, דגל חיל האויר ששרד בחלקו את ההתרסקות ועוד.

רונה רמון, אלמנתו של אילן, אמרה, "בתערוכה ישנם 15 חפצים שמספרים סיפור חיים מעורר השראה. אפשר לראות בהם לא רק את הקריירה של אילן אלא משתקפים מהם גם קשיים שעבר, סוגיות הקשורות בזהות וגאווה ישראלית ויהודית, ורצון לייצג את המולדת בטיסה לחלל.

אני מקווה שעכשיו אחרי שאספנו את הפריטים להצגתם כסיפור אחד, נוכל להציג אותם כתערוכה נודדת ברחבי הארץ. היום התערוכה מוצגת בכנס החלל במוזיאון חיל האוויר, מכאן החפצים יוצאו למדעטק בחיפה ובהמשך אנו מקווים שהתערוכה תנדוד במוזיאונים ברחבי הארץ.

בנוסף לפריטים האישיים מוצגים גם תמונות מחייו של רמון על קני ציור ומסכים יקרינו תמונות מפעילויות של קרן רמון ע"ש אילן ובנו אסף רמון.

יומנים מהפצצת הכורים בעיראק

לראשונה נחשפים יומני הטיסה ממבצע "אופרה" להפצצת הכורים בעירק שנעשו בכתב ידו של רמון טרם העידן הדיגיטלי. רמון ביצע חישובים של כמויות הדלק שהיו גורם קריטי להצלחת המבצע בשל הטווח הגדול אל המטרה וללא מערכת תדלוק אווירי בשנת 81'. לכן רמון תכנן את מהירות הטיסה החסכונית ביותר בדלק בידיעה שלא יוכל לקבל הנחיות בענין בעת המבצע המתבצע בדממת אלחוט.

יומני מבצעים
יומני מבצעיםצילום:תערוכה

המטוסים תודלקו ממש לפני ההמראה בשעה שמנועיהם פועלים באופן חריג ומסוכן על מנת לנצל את מלוא נפח מערכת הדלק. נוסף לכך במהלך הטיסה הטילו המטוסים מכלי דלק נתיקים שנתרוקנו במטרה להפחית משקל, למרות שהוראות היצרן אוסרות זאת. רמון, שהיה צעיר התוקפים, פגע במדויק במטרה והיה התוקף האחרון במבצע, לכן היה גם בעל הסיכוי הטוב ביותר להיפגע על ידי סוללות הנ"מ המקיפות את הכור.

מנות מזון כשר

למרות שלא חי אורח חיים דתי היה חשוב לרמון לאכול כשר בחלל כדי לשמור על הזהות היהודית, בקשתו העלתה אתגר מאחר וזו הייתה הפעם הראשונה שהעלו מזון כשר לחלל והמנות תוכננו בשיתוף של נאס"א עם משגיחי כשרות. בנוסף לתזונה כשרה רמון גם ביצע טקס קידוש בחלל שהעלה שאלה לגבי מועד כניסת השבת, לאחר התייעצויות עם אנשי דת הוחלט שהשבת תיכנס לפי זמן יוסטון, המקום בו עזב את כדור הארץ ואיתו שמר על קשר ישיר רציף.

ארוחה כשרה ששרדה
ארוחה כשרה ששרדהצילום:תערוכה

שרידי התרסקות

המיצגים כוללים פריטים שרמון ביקש לאסוף מהתרסקויות מטוס מהן ניצל. ביניהם שעון של מטוס פוגה שהתרסק בתאונת אימונים בשלב המתקדם של קורס טייס. ג'ויסטיק של F-16 שעבר תאונת אימונים ב-20 בינואר 82', בארוע התנגשו שני מטוסים ישראלים של טייסת 253 ורמון הצליח לנטוש את המטוס בהצלחה. עשרים שנה לאחר מכן בעודו רמון במעבורת קולומביה הוא התייחס לארוע וציין באחד מדפי יומן החלל שכתב "היום לפני 20 שנה כמעט מתתי".

בתערוכה, מזוזה שעוצבה על ידי אמנית יהודית ונלקחה לחלל, המזוזה עוצבה לזכר 6 מיליון היהודים שנספו בשואה עם מגן דוד המוקף בגדר תיל. זה אחד מהפריטים לזכר השואה שרמון לקח איתו לחלל, פריט נוסף שלא שרד את אסון המעבורת הוא ציור של יד ושם "נוף ירח" שנוצר בתקופת השואה על ידי נער יהודי בן 14 הכלוא בגטו טרזינשטאדט כשבדמיונו הוא מפליג למקומות רחוקים.

ציוד של נאס"א

ייחשפו לראשונה יומני הדרכה שרמון קיבל מסוכנות החלל נאס"א והיו חלק מתוכנית האימונים שנערכה כחמש שנים בשל דחיות חוזרות במשימה. לצדם תוצג קסדתו האישית מתקופת האימונים שנשארה בארץ.

קסדת נאס"א
קסדת נאס"אצילום:תערוכה

התערוכה מוצגת לציבור במדעטק חיפה החל מיום שלישי ד' שבט.