איך לקבל הלוואה לעסק מקרנות מדינה?

מדינת ישראל רואה חשיבות עליונה בעסקים קטנים ובינוניים הנחשבים למנוע הצמיחה של המשק המקומי.

תוכן שיווקי , ג' בשבט תשע"ז

איך לקבל הלוואה לעסק מקרנות מדינה?-ערוץ 7
אילוסטרציה
shutterstock

מדינת ישראל מעוניינת לעודד את הצמיחה במשק המקומי לכן היא הקימה את סוכנות הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים. בגלל מצוקת האשראי והקושי של יזמים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים לקבל הלוואות ופתרונות מימון ואשראי נוספים מהבנקים, הסוכנות מסייעת להם לקבל הלוואות באמצעות הקרן בערבות המדינה.

תהליך קבלת הלוואה לעסק מקרנות מדינה

היקף הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים מקרנות מדינה גדל משמעותית בשנתיים האחרונות. כדי לקבל הלוואה להקמת עסק חדש או לעסק קיים יש להגיש בקשה לאחד הגופים המתאמים מטעם הממשלה בקרן, שתפקידם לבדוק את יכולת ההחזר של העסק ומטרת ההלוואה. לאחר אישור הגוף המתאם תועבר בקשת העסק להמשך טיפול על ידי אחד הבנקים הפועלים בקרן לצרכי מתן ההלוואה.

לאחר בדיקה כלכלית של הבנק מועבר התיק לדיון בוועדת האשראי כדי לאשר או לדחות את הבקשה, להחליט על גובה ותנאי ההלוואה, ועל מנת לקבוע את אחוז הביטחונות שעל העסק להעמיד לבנק.

קהל יעד ותנאים

הלוואה לעסקים מקרנות מדינה מיועדת לעסקים קטנים ובינוניים עם מחזור שנתי עד 100 מיליון ₪, ליזמים המעוניינים להקים עסק חדש, ליצואנים, ולמפעלי תעשייה הזקוקים להלוואה לצרכי מחקר ופיתוח תעשייתי או להשקעה בפעילות חדשה ולצרכי רכישת נכסים יצרניים.

חשוב לדעת כי עסק בהקמה יכול לקבל הלוואה בערבות המדינה עד לסכום של 500,000 ₪, ועליו להעמיד לבנק 10% ביטחונות עד לסכום של 300,000 ₪, ו- 25% ביטחונות ליתרת הסכום. עסק קטן יכול לקבל הלוואה עד 500,000 ₪, כל עוד מחזור העסקים שלו אינו עולה על 6.25 מיליון ₪, ועליו להעמיד 25% ביטחונות. עסק קטן עם מחזור גבוה מ- 6.25 מיליון ₪ ועסקים בינוניים יכולים לקבל הלוואה בשיעור 8% ממחזור מכירותיהם, ועליהם להעמיד ביטחונות בגובה 25%.

ראוי לציין כי יש מספר קרנות מדינה המציעות הלוואות, ביניהן קרנות ייעודיות לעסקים בדרום, בצפון, לעסקים ביהודה ושומרון, לעולים חדשים וכיוצא בזה. תנאי ההלוואות משתנים בהתאם למטרות ולמדיניות הקרן, כך גם הסכום המקסימלי שניתן לקבל ותנאי ההחזר.

רוב הקרנות מציעות הלוואה לתקופה של עד חמש שנים, הקרן לעסקים קטנים ובינוניים מציעה בין השאר הלוואה לתעשיינים עד 12 שנים, עם אפשרות לגרייס לתקופה של 6 חודשים.

ייעוץ מקצועי

לקיחת הלוואה לעסק מקרנות מדינה אינה דבר של מה בכך. על העסק להתחייב להלוואה לתקופה של שנה עד חמש שנים, ועליו לתכנן את צעדיו הפיננסיים כדי לעמוד בתשלומי ההחזר של ההלוואה, ללא פגיעה משמעותית בתזרים המזומנים שלו. כמו כן, חשוב לבדוק היטב את כל האפשרויות הקיימות, לעתים ניתן לקחת הלוואה מבנק או מקרנות פילנתרופיות בתנאים טובים יותר.

בנוסף, כדי לשפר את הסיכויים לאישור הבקשה להלוואה מקרנות מדינה מומלץ לפנות ליועץ מקצועי המתמחה בנושא ומכיר את כל המסלולים, הסיכונים, היתרונות והחסרונות בהלוואות שונות. ליווי מקצועי ומילוי נכון של הטפסים משפר משמעותית את הסיכוי לקבל הלוואה אטרקטיבית מאחת מקרנות המדינה, ובעיקר מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, קרן זו נחשבת לגדולה ביותר.

לעתים העסק או היזם מעוניינים בהלוואה קטנה עד 100,000 ₪, הסוכנות לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים מציעה מסלול מהיר להלוואות מסוג זה, אך יש לזכור כי צריך להעמיד ביטחונות בהתאם לתנאי הקרן, לכן יש מקרים בהם יועץ הלוואות מקצועי ימליץ ליזם לקחת הלוואה ישירות מהבנק או מגוף פיננסי אחר בתנאים טובים יותר, לעתים ללא ביטחונות.

המאמר נכתב באדיבות אתר רק תבקש הלוואות לעסקים