"הציוץ של נתניהו יוביל לאנטישמיות"

רבה הראשי של מקסיקו הרב שלמה טוויל אומר כי ראש הממשלה עשה מעשה פזיז שעלול להעצים את האנטישמיות נגד הקהילה היהודית.

חיים לב - ערוץ 7 , ג' בשבט תשע"ז

"הציוץ של נתניהו יוביל לאנטישמיות"-ערוץ 7
גבול ארה"ב - מקסיקו. ארכיון
צילום: רויטרס

הציוץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעד כוונת נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ לבנות חומה בגבול ארה"ב – מקסיקו, ממשיך להסעיר את מקסיקו ובמיוחד את הקהילה היהודית בה.

רבה הראשי של מקסיקו, הרב שלמה טוויל, הסביר הבוקר (שני) כי מדובר במעשה פזיז שעלול להעצים את האנטישמיות בקרב הקהילה היהודית במדינה.

"האמירות המיותרות הללו יוצרות אנטישמיות נוראה", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'. לדבריו, הקהילה היהודית חוששת מההשלכות המיידיות של מה שנתפס במקסיקו כהתערבות ישראלית בוויכוח הרגיש.

"אנחנו בהחלט חוששים מההשלכות של ההתערבות הזו. כל כך הרבה אנחנו משקיעים בהידוק היחסים עם הממשל שמצדד בישראל, וכעת הכל עלול להיפרם", אמר.

אמש שיגר רבה של מקסיקו מכתב לשר הפנים אריה דרעי ובו טען כי "המילים של ראש הממשלה בנימין נתניהו גרמו לרגשות שליליים בקרב המקסיקנים, וזה גורם אנטישמיות נוראה".

הרב טוויל הסביר כי "הקהילה היהודית כאן יצרה קשרים הדוקים עם הממשל כדי שיתמכו בישראל, וגם מקסיקו חזרה בה מההחלטה של האו"ם נגד מדינת ישראל, וחבל שיפרק הקשר ביניהם''.

בדבריו הוסיף, "אנחנו חושבים שהדרך לכבות את האש היא אם ראש הממשלה בכבודו ובעצמו יפרט שיש הבדל בין מה שקורה בארץ עם הכותל (החומה בדרום ח.ל.) שבנו להגן נגד טרוריסטים, ובין הכותל המקסיקני שהם עוברים לעבוד, ועכשיו רוצים להחזיר את האבא שהוא בלי ניירות, מהבנים שנולדו באמריקה.

"ברור שאמריקה יכולה לעשות מה שהיא שרוצה, אבל ישראל צריכה לכבד את המקסיקנים שגרים שם ולתמוך בזה. אנו מבקשים שראש הממשלה ינסה להסביר את מה שאמר לטובת היהודים כאן ובעולם".

בתגובה שיגר אתמול דרעי הודעה בספרדית ובעברית ובה כתב: "שוחחתי כעת עם ראש הממשלה נתניהו על הצורך בהמשך היחסים החמים בין ישראל למקסיקו. ראש הממשלה אמר לי, כי ישראל לא תתערב בסכסוך בין ארה״ב למקסיקו על מימון הגדר. נמשיך לחזק את היחסים עם מקסיקו שבה חיים בכבוד רבים מבני העם היהודי".