דיון בכנסת על "המערב-הפרוע"

ועדת הפנים דנה בהשתוללות הבנייה הערבית הבלתי חוקית. דב חנין: באוכלוסייה הערבית בונים בלי רישיון כי לא יכולים לבנות עם רישיון.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בשבט תשע"ז

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) דנה היום (שני) בהשתוללות הבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי בכל רחבי הארץ. הדיון נערך בעקבות הצעת חוק שמבקשת להגביר את האכיפה.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר אמר בדיון, "חזון הממשלה הוא שבעתיד לא נוכל לדעת לאיזה מגזר משתייך יישוב לפי התשתיות שבו. אנחנו רוצים לשבור את המשוואה שישוב ערבי שווה לכאוס תכנוני ומערב פרוע".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) התפרץ לדבריו: "מה זה מערב פרוע? מי השריף?". גרונר השיב: "אנחנו משקיעים הרבה מאד כספים במימוש החזון. הוקצו תקציבים לסבסוד, פיתוח ולהקמת מבני ציבור. בותמ"ל לבד מקדמים עכשיו 30,000 יחידות דיור ב-14 יישובים ערביים. מרכיב הכרחי בהגשמת החזון הזה היא אכיפת חוק וסדר. לא משנה כמה נשקיע, אם ההפקרות באכיפה תימשך, תוכניות לא יצאו לפועל והתקציבים ירדו לטמיון".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם הדגיש, "חייבים להסדיר תוכניות מתאר, ומי שיחרוג מהכללים צריך לטפל בזה. אני מבקש להעביר לוועדה את כל הנתונים – מהן תוכניות המתאר המאושרות מול היקף הבעיה. רוב העבירות שבוצעו עד 2014 לא יטופלו כל עוד הן לא סותרות תוכניות מתאר. אם זה לא מתבצע, תפנו אלי. חוק זה חוק".

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) האשים: "מנכ"ל משרד ראש הממשלה מדבר על התניית תקציבים באכיפת חוק. תגידו שזה חוק שמיועד רק למגזר הערבי. בחדר השני דנים בחוק ההסדרה. פה הורסים ושם בונים".

אבי כהן, מנהל היחידה לאכיפת דיני תכנון ובניה במשרד האוצר, הזכיר לנוכחים: "ב-2007 מבקר המדינה קבע שאין מדיניות אכיפה בוועדות המקומיות. שהן אוכפות בצורה סלקטיבית. עכשיו אנו דורשים סקרי עבירות בניה ואז רשות מקומית תדע את כל העבירות בתחומה. אכיפה היא תולדה של סקר מלא שיציף את כל הבעיות וזה יאפשר סדר עדיפויות וגם נשיג שקיפות. החוק הזה טוב לכולם, גם לאלה שעוד לא נולדו".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) ניסה להסביר כי "אף אדם לא רוצה לבנות בלי רישיון. באוכלוסייה הערבית בונים בלי רישיון כי לא יכולים לבנות עם רישיון. האדמה היא פרטית שלהם. מי אשם שאין תוכניות מתאר? המדינה. מי משלם את המחיר? אזרחים ערבים. יש קשר לדיון בחדר הסמוך (ועדת החוקה שדנה בחוק ההסדרה) – כאן דנים בהריסת בתים לערבים שבונים על אדמתם ושם רוצים להכשיר בניה על אדמה פרטית שלא שייכת להם".

ח"כ אכרם חסון (כולנו) הבהיר כי "מחדל התכנון גרם לאנשים להיות עבריינים. הם לא מפירים חוק כי כיף להם. מישהו לא תכנן. המדינה לא נתנה מגרש אחד לחייל משוחרר בעוספיה. תנו הזדמנות לתכנן. אנחנו בפיגור אחריכם ב-68 שנים".

ח"כ זחאלקה טען: "אנחנו לא נגד אכיפה. בכל תכנון צריך אכיפה, אבל צריך אפשרות סבירה לכל אזרח לבנות בית. אני מציע שכל עבירת בניה תיבחן על פי חוק ואם האחריות על אי התכנון נופלת על המדינה, האזרח פטור. צריך להעניש את המדינה. מציגים את האזרחים הערבים במערב פרוע, כאנשים פורעי חוק".