ערבים מתפרעים בשועפט
ערבים מתפרעים בשועפטפלאש 90

ביוזמת חברי הכנסת עודד פורר, מוטי יוגב ואמיר אוחנה והפורום המשפטי הבינלאומי קיימה ועדת החינוך של הכנסת דיון בנושא ההסתה בספרי הלימוד הפלסטינים במזרח ירושלים ואי האכיפה כלפיהם.

"במזרח ירושלים מתקיימת מערכת ממוסדת של הסתה לטרור במערכת החינוך - במימון של מדינת ישראל, אמר ח"כ עודד פורר, "אין צורך לחפש את ההסתה הפלסטינית בין דפי הפייסבוק והרשתות החברתיות. ההסתה נמצאת בין כותלי בית הספר.

''מדינת ישראל מממנת את ההסתה על ידי עצימת העיניים ומגבירה את השנאה על ידי אי פיקוח על תכני הלימוד", הוסיף פורר.

ח״כ אמיר אוחנה (הליכוד) אמר כי בקרב כל מי שעוסק במאבק בטרור אין מחלוקת שההסתה היא הדלק במנועיו, כלשונו. "מה גורם לנער בן 17 להכנס דרך חלון לחדרה של נערה בת 13 (הלל אריאל ז"ל), לצפות בה ישנה ונושמת, ולשחוט אותה? ההסתה היא הרעה החולה שראינו שהביאה גם מזרח ירושלמים למעורבות בטרור. המערכה להגנה על חייהם של אזרחי ישראל צריכה להיות משולבת - ולמערכת החינוך תפקיד חשוב".

ח״כ מוטי יוגב הוסיף ,"חובתינו להנחיל ערכים ולמנוע הסתה וחינוך לשנאה והרג בחינוך הערבי במזרח ירושלים ולפקח עליהם. גם בחינוך הפורמאלי, גם בלא פורמאלי. מצאנו חומרים קשים, של שנאה והסתה אפילו להרג. תכניות החינוך של הרש"פ נכנסו לוואקום שבו משרד החינוך ועירית ירושלים לא מימשו אחריותם. חובתינו שכל ילד במזרח ירושלים יקבל לא חינוך של שנאה והסתה להרג יהודים אלא חינוך של אהבה, חיים יחד של שלום וערכים טובים".

עו״ד יפעה סגל מהפורום המשפטי הבינלאומי אמרה בדיון: ״עשינו עבודת שטח קרוב לשנתיים ואני מודה לכל החכים שהרימו את הכפפה ונלחמים איתנו בתופעה החמורה של ההסתה בבתי הספר במזרח ירושלים. לצערי לא מצאנו מענה במשרד החינוך. צריך להבין שיש בעיה מערכתית גורפת. ביד אחת מדינת ישראל נלחמת בטרור וביד השניה היא מממנת אותו.

"מילת המפתח היא פיקוח והוא לא מופעל כלל בבתי הספר הפרטיים ובבתי הספר הרשמיים הלא מוכרים ובאופן חלקי בלבד במוכרים. בנוסף גורמי טרור ומדינות תומכות טרור כמו קטאר מעורבים בהם. אין פיקוח על ספרי הלימוד אין פיקוח על תכני האדרת הטרור, הגיהאד והדה-לגיטימציה שמועברים בבתי הספר. אני מציעה לכולנו לא להפריח סיסמאות אלא להיכנס לעשיה אמיתית של מאבק בתכני ההסתה בבתי הספר במזרח ירושלים״, הוסיפה סגל.

"מדינת ישראל מממנת את ההסתה"אלירן אהרון

עו״ד לירון ספרד ממשרד החינוך דחה את הטענות על כך שפניות שהגיעו למשרד לא נענו, "כאשר מגיעים אלינו דוגמאות ספציפיות על הסתה אנחנו מטפלים בהם".

יו״ר הוועדה ח״כ יעקב מרגי סיכם את הדיון וביקש לקבל תוך 45 יום את פירוט לגבי פעולות הפיקוח שנעשו בבתי הספר. את פירוט מנגנוני הפיקוח על בתי הספר הפרטיים במזרח ירושלים ואת התהליך המתקיים לגבי מתן רשיונות לבתי הספר הפרטיים במזרח ירושלים. כמו כן ביקש שהועדה תקבל לידיה את רשימת פעולות הפיקוח על העמותות הפועלות בבתי הספר, מקורות המימון שלהם לזהות העומדים בראשם וכן אפשרויות לפיקוח על בתי הספר של אונרא.

לדו"ח ההסתה המלא לחצו כאן