צפירת הרגעה ממקסיקו

רבה הראשי של מקסיקו, הרב שלמה טוויל, מסביר כי הציוץ של ראש הממשלה קומם את המקסיקנים משום שהחומה גורמת להם להרגיש ש"כולם נגדם".

ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ז

גבול ארה"ב - מקסיקו. ארכיון
גבול ארה"ב - מקסיקו. ארכיון
צילום: רויטרס

רבה הראשי של מקסיקו, הרב שלמה טוויל, מספר שבמקסיקו נרגעו הרוחות, לאחר שראש הממשלה הבהיר את דבריו בנוגע לחומה שמתכוון ממשל טראמפ לבנות.

"באותו רגע שאצלנו היתה שבת וראש הממשלה צייץ בטוויטר, היו המון דיבורים ברשתות החברתיות וקריאות 'יהודים החוצה'. ברוך השם זה נרגע. אני חושב שהעניין נרגע בימים האחרונים, לא לחלוטין, אבל יש רגיעה", אמר הרב טוויל בראיון בגלי צה"ל.

הוא הסביר את דרך החשיבה של המקסיקנים שהעצימה את המשבר. "בדרג המדיני אמרו שלא ייתכן שישראל שאנחנו מחשיבים אותה בעלת ברית של מקסיקו. זה דבר מאוד רגיש כאן, והמקסיקנים ממש מרגישים כשמדברים על חומה שהולכים לפגוע בהם. זה יצר הרגשה שכולם נגדם - ואיכשהו, תמיד כשיהודי אחד מדבר אז כל היהודים האשמים".

לגבי העובדה שהנשיא ריבלין נשלח על ידי המערכת המדינית כדי ליישר את ההדורים עם ראשי השלטון במקסיקו אמר הרב, "תמיד יש מה לתקן, כדי שלא יקרה בעתיד. היום, אחרי ההבהרה של ראש הממשלה אנחנו מרגישים שעברנו את הבעיה הגדולה שהייתה בהתחלה".

הוא נמנע מלהביע את דעתו על מהלך הקמת החומה. "קשה לנו לדבר. צריך להבין שמקסיקו פתחה את הדלתות להורים שלנו ולסבים שלנו - ואנחנו רק חייבים טובה למדינה. אנחנו לא יכולים לדבר על דברים כאלה וברור שלא נגד מקסיקו".