יעל כהן פארן
יעל כהן פארן צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), הוביל היום (שלישי) להסכמה בין נציגי משרדי הממשלה, הסוכנות והתנועה הקונסרבטיבית, בדיון שנערך בעניין תשעה גרים קונסרבטיביים המצויים בוונצואלה ואינם יכולים לעלות לישראל.

לדבריו, "המצב הכלכלי והרפואי בוונצואלה מציב את הממתינים בסכנת חיים, ולכן חשוב לאפשר להם לסיים את התבחינים הנדרשים לאישור הגיור - לאחר העלאתם ארצה". לדרישתו הסכימו כלל הגורמים שנכחו בדיון, וח"כ יעל כהן-פארן אף בכתה מהתרגשות כאשר הושגה ההסכמה.

הועדה דנה הבוקר במצבם של התשעה מוונצואלה שעברו גיור קונסרבטיבי, המוכר בישראל, כבר בשנת 2014. בקשתם לעלות לארץ נענתה בשלילה מאחר שלא שהו בקהילה יהודית מוכרת לפני ואחרי הגיור - כנדרש.

לאחר מחלוקות בין הצדדים הוחלט להעלותם, לאור הצעת הפתרון שהציע ח"כ נגוסה הכוללת הסכמת התנועה הקונסרבטיבית להעבירם גיור נוסף, הטסתם ארצה מיד אחריו, והשלמת החיים בקהילה מוכרת בישראל.

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), מיוזמי הדיון, תיארה כי מדובר בחמישה מבוגרים וארבעה נערים, שלוש משפחות, שעברו תהליך גיור לאורך שנים וכבר חודשים ארוכים ממתינים לעלות לישראל.

לדבריה "חוק השבות איננו מבחין בין גיור אורתודוכסי לגיור אחר. לצערנו יש החלטה פוליטית ושרירותית מכוונת". ח''כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) טענה אף היא כי ההחלטה לא להעלותם היא "פוליטית לחלוטין. בעוד שהם כבר עברו גיור ולא יכולים לעלות – קבוצות שונות שהם 'זרע ישראל' ועוברים גיור אחרי עלייתם ארצה, כמו בני המנשה, עולים אך ורק בגלל שהם אורתודוכסים".

אנדרו זקס, שגייר את הקבוצה, תיאר את ההליך שעברו, וסיפר שלמדו שלוש פעמים בשבוע עם רב מוסמך, התפללו בבית כנסת, ולאחר הגיור הצטרפו לקהילה יהודית בעיר קראקאס. בגלל גרותם לא הוזמנו להתפלל בבית הכנסת בעיר מגוריהם, וולנסיה, והם ממשיכים ללמוד מדי שבוע – ומדי שבת מתפללים בבית הכנסת בוולנסיה.

לדבריו "אף אחד ממשרד הפנים או מהסוכנות היהודית לא טרח להודיע להם תשובה שלילית, הסוכנות היהודית מעדיפה גיורים אורתודוקסים. פעם אחר פעם אנו נאלצים להילחם למען יהודים לכל דבר, ותמיד מערימים עלינו קשיים".

לדברי עו"ד אלעד קפלן, ממכון "עיתים", "טענו שאם יכירו בגיור מסוים - אלפי פליטים ועובדים-זרים יציפו את גבולות המדינה והטענה הוכחה כלא-נכונה. הגיע הזמן שפקידי משרד הפנים יודו בטעותם". עו"ד דסי צנגן, מרשות האוכלוסין, הדגישה כי "מתוקף הסמכות שבידינו והתבחינים שהוסכמו על ידי כלל התנועות המגיירות, לא ראינו לנכון להכיר בגיור של היהודים מוונצואלה".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, האשים כי "עצירת עלייתם היא מהלך קפקאי. אם היהדות הקונסרבטיבית איננה קהילה יהודית מוכרת, מי כן? מדינת ישראל יורקת בפניהם של מיליונים של יהודים ואומרת שהם יהודים סוג ב'".

לדברי יהודה שרף, נציג הסוכנות היהודית, "הקהילה בוולנסיה היא קהילה יהודית מוכרת. אם המשפחות יעלו ארצה נהיה מוכנים לקבלם". לטענות הרב זקס, הבהיר שרף "אמרנו שהגיור מוכר והרב מוכר. הסוכנות מעלה עשרות יהודים שמגיעים מדרום אמריקה מגיורים קונסרבטיבים ואורתודוקסים כאחד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו