גלנט: קודם יהודי, אחר כך ישראלי

השר גלנט חנך הערב מקווה טהרה בשכונת הר נוף בדימונה. מוקדם יותר התייחס לסוגיית עמונה, "על כל בית שיפונה נבנה הרבה בתים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ז

גלנט קובע מזוזה במקווה
גלנט קובע מזוזה במקווה
צילום: דוברות

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט חנך הערב (שלישי) מקווה טהרה בשכונת הר נוף בדימונה והניח אבן פינה לבניית בית כנסת סמוך.

ראש העירייה, בני ביטון, סיפר בטקס כי משרד הבינוי והשיכון השקיע בדימונה 15 מיליון שקלים בהקמת בתי כנסת ומקוואות טהרה.

"אני קודם כל יהודי, אחרי זה ישראלי ואחרי זה כל השאר", אמר השר גלנט. "זו הסיבה שנלחמנו, שלחמו בנו, שלצערנו פגעו בנו וישי לנו את המדינה, וצה״ל הוא הכלי המגן עלינו".

לדבריו, "הדבר הכי חשוב שיש ליהודים זה בית כנסת ומניין בתוכו. חשוב ראשית להתיישב, אז להקים בית כנסת ואז את כל היתר. עלינו לזכור מאין באנו ולאן אנחנו הולכים".

"העיר דימונה צומחת בזכותו של בני ביטון. אנחנו עוד נכפיל את מספר התושבים בעיר ונגיע ל-80 אלף איש. זה רק עניין של זמן", הוסיף גלנט.

מוקדם יותר היום סייר השר גלנט בלהבים, בבאר שבע ובדימונה, ובין היתר התייחס להתפשטות הבניה הלא חוקית של הבדואים בנגב.

במהלך הסיור נשאל גלנט על התקריות באום אל חיראן. "לפני הכל ישראל היא מדינת חוק", השיב. לא נאפשר לאיש להרים יד על כוחות הביטחון. את החוק צריך לאכוף".

לדבריו, "אנחנו בבעיה מאוד קשה בהשתלטות לא חוקית בנגב. צריך לחזק את ההתיישבות היהודית בנגב. אנחנו מדינה דמוקרטית עם שוויון זכויות, אבל זו מדינה יהודית. צריך לאפשר לבדואים זכויות אבל גם לדרוש מהם לבצע חובות שנדרשות מכל אזרח. החלחול של תושבי חברון, דהריה וחלחול לנגב ידועים, ושלא יספרו לי שכל הבדואים כאן נמצאים לאורך דורות".

"צריך לרכז את ההתיישבות הבדואית באזורים מורשים ששם תהיה בניה לגובה וגם איכות חיים. אבל חייב להתלוות לכך תהליך של פינוי שטחים אחרים. מה שקורה היום זה שהם מקבלים שטח, עוברים אליו אבל לא עוזבים את השטח שהם צריכים לפנות. זה צריך להיגמר", הוסיף.

גלנט התייחס גם לפינוי המתקרב בעמונה ואמר, "תושבי עמונה הם מלח הארץ. על כל בית שיפונה נבנה הרבה בתים אחרים ביהודה ושומרון ונפתח עוד ועוד את ההתיישבות".