השר כחלון
השר כחלוןצילום: חזקי ברוך

אגף החשב הכללי במשרד האוצר, באמצעות חטיבת נכסים רכש ולוגיסטיקה-מינהלת הבינוי הממשלתי, בחר בחברת שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות בע"מ כזוכה במכרז לבינוי בית משפט בחדרה.

המכרז לבינוי בית משפט חדרה במתכונת של בניין מאופס אנרגיה הינו המכרז הראשון מסוגו בארץ.

במכרז לבינוי בשיטת מימון, תכנון וביצוע (PFI) התמודדו 3 חברות אשר נדרשו להגיש הצעה תכנונית שנבדקה ע"י צוות משנה מקצועי שמונה ע"י ועדת המכרזים. המתמודדים במכרז נדרשו לתכנן בניין שלפחות 80% מצריכת החשמל השנתית שלו תסופק באמצעים של אנרגיה מתחדשת המותקנים במבנה ומייצרים חשמל למבנה ללא צריכתו מרשת חברת החשמל.

על מנת לעמוד בדרישה זו, על המתכנן להפחית בכל אמצעי אפשרי את צריכת האנרגיה של הבניין. מלבד התרומה להפחתת פליטת גזי חממה , הפרויקט צפוי לחסוך כחצי מיליון ₪ בשנה בהוצאות חשמל.

על כן, בית המשפט בחדרה המשתרע על שטח של 8,000 מ"ר, ייבנה במתכונת של בניין מאופס אנרגיה. מעל 80% האנרגיה שצורך הבניין תסופק באמצעות אנרגיה מתחדשת וזאת בזכות הכנסת אלמנטים חסכוניים באנרגיה והצבת פאנלים סולריים.

חטיבת נכסים, רכש ולוגיסטיקה באגף החשב הכללי, מקדמת פרויקט זה מתוך כוונה לשמש מודל עבור ענף הבניה כולו בקידום פרויקטים נוספים של בניינים מאופסי אנרגיה. פרויקט בית המשפט בחדרה מצטרף לעוד שורה ארוכה של יוזמות בתחום ההתייעלות האנרגטית ופיתוח בר קיימא.

בין שאר היזומות ניתן למנות את פיילוט השימוש ברכב חשמלי במשרדי הממשלה, קבלת תקן בניין ירוק בעשרות מבנים ממשלתיים, קידום פרויקט להצבת פאנלים סולאריים על גגות מבני הממשלה, הכנסת דרישות "ירוקות" למכרזי מינהל הרכש ועוד.

פרויקט זה מצטרף למאמצי הממשלה בכלל ואגף החשב הכללי בפרט להפחית את צריכת האנרגיה של הממשלה בהתאם להחלטות ממשלה בנושא.

מחברת ''שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות'' נמסר: ''סולל בונה תתכנן ותקים את מבנה בית המשפט המשתרע על כ 8,000 מ״ר, פרויקט ראשון מסוגו בארץ במתכונת של בניין מאופס אנרגיה. ההיקף הכספי של הפרויקט הוא כ-150 מיליון ₪ ומשך תקופת התכנון וההקמה הינו כ-36 חודשים. סולל בונה שמה דגש רב בתכנון פרויקט קיימותי, בסטנדרט בנייה איכותי ועל פי דרישות תקן עדכניות ביותר. משרד רכטר אדריכלים הקפידו על עיצוב רשמי ומאופק ותכנון אשר ייתן מענה מיטבי לצרכי דיירי בית המשפט והמבקרים בו''.

אהוד דנוך מנכ״ל שיכון ובינוי סולל בונה מסר כי "אנו שמחים על זכייתנו בפרויקט חשוב זה אשר תוכנן בהקפדה רבה ובהתאם לחזון הקיימות של קבוצת שיכון ובינוי. מעל 80% מהאנרגיה שצורך הבניין תסופק באמצעות אנרגיה מתחדשת ובזכות הטמעת אלמנטים בתכנון ובבניה שחוסכים באנרגיה".