אופק בוכריס
אופק בוכריס צילום: פלאש 90

עו"ד רחל תורן, מומחית למשפט פלילי ששירתה בפרקליטות הצבאית, מגיבה בערוץ 7 לעסקת הטיעון וגזר הדין של אופק בוכריס.

כזכור, בית הדין הצבאי המיוחד בקריה גזר בצהריים (חמישי) את דינו של בוכריס, שהודה והורשע בעבירת מין בפקודתו ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת כלפי פקודה נוספת. נגזרו עליו שבעה חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת אלוף משנה.

"הליך הגישור משרת את האינטרסים של שני הצדדים", אמרה עו"ד תורן בנוגע להסדר הטיעון. ''העבירות שיוחסו לו מלכתחילה היו חמורות מאוד אבל חקירת המתלוננת הייתה צפויה להיות קשה למתלוננות ולכן במצבים כאלה יש אינטרס לשני הצדדים לקדם את ההליך ולסיים אותו במינימום נזקים".

לדבריה את העונש האמיתי בוכריס כבר קיבל, "מדובר שמישהו שעמד להיות מקודם ונקטעה לו הקריירה. זה עונש בעצמו. אני לא יודעת אם יש היום יותר מקרים בצבא של עבירות מין אבל יש יותר תלונות שמוגשות. אין ספק שהדחה מהצבא בבושת פנים היא כלי מרתיע. הרבה אנשים נכשלים בעניין הזה ולו הם היו חושבים מספיק לפני, הם לא היו עוברים את העבירות האלה ולנו לא הייתה פרנסה".

עו"ד תורן מתריעה על כך שהצבא מזמין אפשרויות להיכשל, "בכל מערכת עם היררכיה ויחסי כוחות עלולים להיווצר מצבים כאלה שמאפשרים למי שנוהג שלא כדין לנצל את המרות כדי לקיים יחסי מין גם אם זה בהסכמה. הרי במקרה הזה הוגש במקור כתב אישום עם עבירות חמורות פי כמה וכמה, שהעונש עליהן הוא שנים רבות בכלא.

"לכן אני חושבת שהיום הצבא עושה עבודה מצוינת בהגנה על נשים וגברים שמנוצלים מינית ומעבר לפעולות ההסברה יש צעדי ענישה נחושים כמו סיום מיידי של הקריירה - עונש עם מסר הרתעתי חזק".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו