להיות שם בשעה הקשה
להיות שם בשעה הקשה פלאש 90

מיזם חדש של ארגון רבני צוהר 'צוהר לאבלים' מבקש להעניק למעוניינים בכך ליווי אישי למשפחות במהלך ימי השבעה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר הרב אהרון כהן, רב הישוב יקיר וחוות יאיר האחראי על המיזם, על היזמה ומה שהוביל אליה.

"רבני צוהר מבקשים להיות שותפים בכל צמתי החיים של האדם, עם זהות וערכיות, ואחד הצמתים הללו הוא רגע האבלות. ברגע זה נפגש האדם עם הזהות היהודית שלו, עם דרך האבל היהודית, זה רגע מאוד משמעותי בכל בית ואנחנו נהיה שם כרבנים, מתוך מאור פנים המחבר את הבריות. זה קידוש השם עצום".

ממשיך הרב כהן ומספר כי עד כה זוכה המיזם להצלחה רבה ולתגובות נלהבות. "התגובות שאנחנו מקבלים עצומות. כשרב מגיע לבני משפחה לפני ואחרי לוויה ומבקש להיות איתם ברגע הזה ולהיות כלי מבחינתם לכל חיבור של קודש שהם מבקשים זה דבר עצום, ואנשים צמאים לכך, צמאים לחיבור לתורה מתוך אהבה ומאור פנים".

הרב כהן נשאל אם בארגונו בחרו להתמקד דווקא בתחום זה בשל הביקורת שנשמעה בשנים האחרונות על ניצול של רגעי האבל בידי גורמים בעלי אינטרסים כאלה ואחרים. הרב כהן משיב ב'כן ולא' ואומר: "ברוך ה' נעשית בפועל על ידי חברות קדישות עבודות קודש. הם מוסרים את נפשם כדי לעשות דברים כפי שצריך. יש אמנם תקלות, כמו בכל מקום, ואנחנו רוצים להוסיף אור וקידוש ה', אבל אנחנו מגיעים למקום שבו אף אחד לא פעל, אף אחד לא הגיע למשפחות ללוות אותן בלוויה ולאחריה, אנחנו באים להוסיף אורה למקום שבו לא נגעו".

עוד הוא מוסיף ומסביר כי "זה חלק בלחזור מהממד הלאומי לממד הקהילתי. עם ישראל בא לידי ביטוי לא רק בקהילות אלא גם כעם, ולפעמים העובדה הזו מעלימה את החיבור הקהילתי שהיה בישראל מדורי דורות, וכיום אין מי שנותן את הכתף הקהילתית שהייתה חלק מההתנהלות המסורתית של עם ישראל. זה רגע של חסד, של עמו אנכי בצרה".

ממשיך הרב כהן ומספר כי בסבב הראשוני של המיזם שותפים עשרה רבנים "שלוקחים על כתפיהם את כל הקריאות ואנחנו צופים היענות גדלה והולכת, ונכשיר מעגל שני".

איך נוצר הקשר בין המשפחות לרבנים? "כל הדרכים ליצירת קשר הן טובות. הדרך הרשמית היא שאדם מהאבלים או מהקרובים מרים טלפון ומקבל מענה ראשוני של הכוונה והקשבה, ומשם מחברים אותו לרב ששותף למיזם והוא עומד לרשות המשפחה בכל דרך אפשרית, נותן מענה רגשי, מענה הלכתי ומענה של ליווי, הוא מציע לסייע בהתארגנות לקראת הלוויה ואחרי הלוויה ולנחם בתקופת השבעה". לדבריו "כל מקרה שונה מחברו. כל משפחה רוצה היקף ליווי אחר".

מקפיד הרב כהן ומדגיש כי לא מדובר במיזם שלא היה בעבר בעם היהודי. "עד היום הדבר היה קיים בעבר במעגלים הקהילתיים, אבל יש הרבה מאוד שלא מחוברים לקהילה כזו, ויש המבקשים שנהיה שם".

"הרבנים הם רבנים שנבחרים על פי ניסיון בהובלת קהילות, בנוסף הענקנו הכשרה לרבנים הללו. הם יעמדו בפני שאלות קשות ורגעים קשים מבחינת מציאות השקפתית, נפשית והלכתית. אנחנו מאמינים שכשאדם מתוך רצון להיות שותף ולסייע לאבל כפי שלימדו אותנו חז"ל, השאלות באמונה יגיעו אבל לא הן העיקר, כשנמצאים איתם ובוכים איתם זה יסוד הניחומים של עם ישראל".

ומה לגבי חלוקה עדתית? האם רב ספרדי יגיע בהכרח למשפחה ספרדית ואשכנזי לאשכנזית? גם כאן הדברים תלויים ברצונה של כל משפחה. "אם יהיה חשוב למשפחה הם יקבלו רב מעדה מסוימת, אבל הרבנים מודעים להלכות ולהבדלים במנהגי העדות. היסוד הגדול הוא הליווי עצמו".