מפלה מתנחלים? בקרוב תתלה שלט

תקנות חדשות מחייבות עסקים שלא מספקים שירות באיו"ש, ליידע זאת באמצעות שילוט בקופות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ז

שולי מועלם רפאלי
שולי מועלם רפאלי
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

עסקים שאינם מספקים הובלה או שירות לישובים ביהודה ושומרון, הפריפריה ובישובים הערביים, יחויבו לציין זאת בכתב ובאופן ברור כלפי הצרכנים.

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) מקדמת תקנות בשיתוף משרדי הכלכלה והמשפטים המחייבות את בעלי העסקים לציין זאת במפורש בחוזה עסקה ובשילוט ברור ליד הקופות.

תקנות אלו נועדו לאפשר את יישום החוק למניעת הפלייה מחמת מקום מגורים אותו היא מקדמת וצפוי להיות מאושר מחר בוועדת הכלכלה, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

על פי התקנה, גודל השלט לא יפחת מדף בגודל A4, כאשר הטקסט חייב להיות בפונט גדול ברור וקריא. בנוסף מדיניות העסק בעניין זה חייבת להיות כתובה במפורש על גבי חוזה עיסקה עם הלקוח.

הצעת החוק והתקנות באות לענות על סיטואציה המוכרת בעיקר ביישובי יהודה ושומרון וכן גם בפריפריה ובישובים הערביים, בהם לאחר רכישת מוצר או שירות, מגלה הצרכן כי לא יקבל שירות או משלוח אליו הביתה. לעיתים בעלי עסקים מוכנים לבצע הובלות עד המחסום, או שהשירות ניתן במלואו בתנאי לתוספת תשלום. ישנם מצבים בהם הלקוחות צריכים לשבור את הראש כאשר למשל המקרר שהזמינו הגיע למחסום ועליהם למצוא מוביל אחר.

ח"כ מועלם רפאלי, אמרה הערב, "מציאות בה יש צרכנים סוג א' וסוג ב' אינה ראויה במדינה מתוקנת. לא ייתכן שתושבי יהודה ושומרון למשל, ירכשו מוצר אולם לא יקבלו עליו שירות או הובלה משום שהם גרים מעבר לקו הירוק, או ידרשו לשלם 'תעריף מיוחד'. עסקים שיבחרו להפלות צרכנים המתגוררים באיו"ש, בפריפריה ובישובים הערביים יחויבו לידע את הלקוחות מראש. אם הם חוששים שיכנסו לרשימות שחורות של צרכנים, שיתייחסו לכולם באופן שוויוני".