"לא חסר הרבה שיגבו אגרת הליכה"

ועדת הפנים סירבה להפוך את ההוראה המאפשרת את הפעלת השיטור העירוני להוראת חוק קבועה, מאחר שהחוק מאפשר גביית אגרת שמירה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ז

"לא חסר הרבה שיגבו אגרת הליכה" -ערוץ 7
לא נכון ציבורית. ח"כ דודי אמסלם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם האריכה בשלוש שנים את הוראת השעה המאפשרת את הפעלת השיטור העירוני ב-70 רשויות מקומיות.

עם זאת, הוועדה החליטה שלא להיענות לבקשת המשרד לביטחון פנים להפוך את הוראת השעה להוראת קבע.

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, רותם פלג, אמר בדיון "מדובר בפרויקט חדשני ברמה לאומית, מוצלח מאד בשטח. רצונן של הרשויות להצטרף לפרויקט מעיד על הצלחתו".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם, ציין בתגובה לדברי המנכ"ל, "אם זה היה חינם, הייתי מאשר הוראת קבע. מה שמפריע לי זו אגרת השמירה. אזרח משלם מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות, וכשהוא צריך קצת ביטחון אומרים לו תשלם אגרת שמירה. לא חסר הרבה שיתחילו לגבות אגרת הליכה על המדרכה. זה לא נכון ציבורית".

לדבריו, "ראשי הרשויות הבינו שיש להם בעיית ביטחון, לקחו יוזמה ופעלו. אין ואקום. לא היו להם מקורות הכנסה אז יצרו אנדרוגינוס. עכשיו יש ערים בהן למשטרה יש ניידת אחת ולראש העיר עוד חמש והמשטרה מבקשת ממנו שיעשה טובה וישלח ניידת. המדינה צריכה לתקצב את המשטרה כמו שהיא מתקצבת את הצבא".

פלג השיב לאמסלם, "אנחנו מתקצבים את הרשויות החלשות ב85% מעלות השיטור העירוני, לכן הקישור בין שני הדברים לא נכון. תקיימו דיון על אגרת השמירה בלי קשר לשיטור העירוני".

יו"ר הוועדה אמסלם אמר בתגובה, "אם זה היה חינם לא היה פה דיון. לכן לא נאשר הוראת קבע, אלא רק הארכת הוראת השעה. בגלל שאני מכבד את השר נאריך בשלוש שנים, עד 31.12.2019. עד אז אשב עם האוצר ועם השר לביטחון פנים ונטכס עצה איך לסדר שיטור עירוני בתקציב ממשלתי".