זלמן שובל
זלמן שובל צילום: שלומי יוסף

בניית התנחלויות חדשות עשויה שלא להיות מועילה לתהליך השלום, כך נמסר בהודעת הבית הלבן ובימין הישראלי הרימו גבה. רבים היו סבורים ששינויי הממשל בארה"ב מבשרים על דרבון מואץ לתנופת בנייה והנה הגיעה ההודעה שמציבה סימן שאלה סביב ההערכה המתלהבת הזו.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס השגריר לשעבר בארה"ב זלמן שובל להודעת הבית הלבן ולשינויי גישת הממשל ליהודה ושומרון, אם בכלל ישנו שינוי כזה.

שובל אינו מופתע מההתבטאות החדשה שמגיעה מוושינגטון ומסביר: "אני לא מופתע, כי כפי שהסברתי במאמרים ובהרצאות יש ממד די חשוב של המשכיות בממשל האמריקאי, בפרט בנושאי המזרח התיכון

יש ממד די חשוב של המשכיות בממשל האמריקאי, בפרט בנושאי המזרח התיכון ובפרט בנושא הישראלי פלשתיני. לכן ציפיתי וצפיתי שיהיה שינו הדרגתי לטובה מבחינת הדגשים, וכל מה שיהיה נוח יותר עבורנו לעומת אובמה יהיה יתרון והישג, אבל לא צפיתי שיהיה שינוי ביחס האמריקאי בנושאי גבולות והתנחלויות.
ובפרט בנושא הישראלי פלשתיני. לכן ציפיתי וצפיתי שיהיה שינו הדרגתי לטובה מבחינת הדגשים, וכל מה שיהיה נוח יותר עבורנו לעומת אובמה יהיה יתרון והישג, אבל לא צפיתי שיהיה שינוי ביחס האמריקאי בנושאי גבולות והתנחלויות. חשוב לזכור שבממשל בוש, שהיה מאוד אוהד לישראל, נקבעו כללים לגבי גושי ההתיישבות, גם זה לא ללא הגבלות. דיברתי עם היועץ לביטחון לאומי של בוש והוא הסביר לי מה סוכם בין בוש לשרון על הקווים המנחים ועל גבולות הגושים. לכן לא צפיתי שיהיה שינוי רדיקאלי".

על דבריו אלה נשאל שובל אם יתכן והיה מקום לתקוות מבחינת הימין הישראלי לנוכח תקדים אובמה שאיפסן את הסכמות בוש וקבע שהוא מקדם אג'נדה אחרת. "אני האחרון שאצא להגנת ממשל אובמה אבל גם שם לא הייתה תפנית קיצונית בכל דבר ודבר. בהתחלה אולי כן, כשאובמה וקלינטון אמרו אף לא לבנה אחת, אבל אחרי זה הם התמתנו, מעבר לנושא הביטחוני שהייתה בו המשכיות".

"לגבי טראמפ יש לדעתי והשקפתי התקדמות חיובית מהבחינה הזו שהנשיא טראמפ, לפי הודעת הדובר, מכיר בעניין גושי ההתיישבות ומכיר בנושא הבנייה הישראלית בירושלים וסביבתה, גם אם לא נאמרו הדברים במפורש. כשנקבע שלא רוצים בניה מחוץ לגבולות המסוכמים ניתן לראות בכך מעין היתר – לא שאנחנו זקוקים להיתר - והכוונה לבנות במקומות הללו. הדבר הזה סותר גישה של חלק גדול מהפוליטיקה הישראלית, אבל בביקור הקרוב של ראש הממשלה בוושינגטון אני מקווה שתימצא נוסחת גישור בעניין הזה למראות שהדגש הישראלי צפוי להיות בניה בגושים ללא ביקורת כפי שהיה בתקופת אובמה".

שובל מבקש להקשיב להבדלי הניסוח בין הגישה הישראלית לזו האמריקאית, "ישראל אומרת שנחכה לפגישה עם טראמפ ולא נבנה כרגע, האמריקאים לא אומרים שמחכים לפגישה אלא בכלל לא רוצים בניה במקומות מסוימים. אני מעריך שהנשיא טראמפ עדיין לא גיבש את עמדתו באופן סופי. הוא רוצה להגיע לעסקה כזו או אחרת, והצו הישראלי הוא להגיע איתו להבנה של עקרונות שלא יעוררו התנגדות אמריקאית, ויחד עם זאת לשמור על האופציות לגבי הכוונות שלנו לגבי יהודה ושומרון, אבל כאן עולה השאלה מה הכוונות שלנו לגבי יהודה ושמרון...".