דרישה מריבלין: אל תחון את אולמרט

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שיגר לנשיא בקשה שלא להיעתר לבקשת החנינה לאולמרט: אין לי סימפטייה וחמלה להורסי הדמוקרטיה שלנו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בשבט תשע"ז

דרישה מריבלין: אל תחון את אולמרט-ערוץ 7
בשערי הכלא. אולמרט
צילום: אבי דישי. פלאש 90

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שיגר כזכור לפני ימים אחדים בקשת חנינה לנשיא המדינה. 'הבקשה מטופלת מול הגורמים הרלוונטיים ככל בקשת חנינה', כך מסרו מבית הנשיא, אולם יש מי הסבור שיש לדחות את הבקשה על הסף.

אחד האנשים הללו הוא שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, ששיגר מכתב ברוח זו לנשיא המדינה, ראובן ריבלין. בראיון ליומן ערוץ 7 הוא מסביר את מניעי פנייתו.

בראשית דבריו הבהיר בקצרה את מהותה של העמותה בראשה הוא עומד וציין כי זו הוקמה בשנת 2008 "מתוך ההבנה שהדמוקרטיות המערביות נמצאות על סף משבר אמון מצד האזרחים בשל מחלת קשרי הון שלטון ועיתון".

באשר לעניינו של אהוד אולמרט אומר גטניו כי אמנם "זכותו החוקית לבקש חנינה, אבל השאלה היא אם להיעתר לבקשתו. בשעה המאוד קשה הזו לדמוקרטיה, כשכל יום פותחים את העיתון וראים ראש ממשלה שרים וראשי ערים בחקירות על נושאי שחיתות, אין מקום לחון ראש ממשלה שהורשע על פרשיות שחיתות חמורות. משכן נשיאי ישראל צריך לאותת ש'עד כאן'. יש אפס סובלנות מול עברות שחיתות".

מוסיף גטניו ואומר: "כשנבחר ציבור עושה מעשים מושחתים, כמו אלה של העבריין המורשע אולמרט, הוא צריך להבין שלא יהיה לו מפלט בבית נשיאי ישראל ולא יקצרו לו גם לא יום אחד, ואולי גם נדרש שהנשיא יגיד שאורך העונש לא מספיק. הם שם כדי לשרת אותנו ולהיטיב עם העם ולא עם עצמם", הוא אומר ומזכיר את דבריו של השופט רוזן בראיון ל'גלובס' ולפיהם עבירות השחיתות הן פגיעה אנושה בחברה הדמוקרטית, ובהקשר זה מזכיר גטניו את חקירותיהם של הירשזון דרעי ושרון.

כשנשאל אם עצם העובדה שאולמרט ירד מאיגרא רמה לבירא עמיקתא, עונש שאינו שוויוני לאזרח הפשוט, אין בה כדי לאפשר הקלה בעונש המאסר שלו, משיב גטניו ואומר כי הוא אמנם אינו מקל ראש בכאבו של אדם, אך "עם זאת אנחנו חושבים שבמקרה של אנשים מסוגו של אולמרט הרחמים כלפיו אינם דבר הגיוני. אני דורש מנשיא המדינה לרחם על הדמוקרטיה הישראלית". לדבריו הנזק שאולמרט ושכמותו גורמים לחברה הישראלית מהווה גם פגיעה בביטחון המדינה שכן חוסנה הדמוקרטי של המדינה הוא גם המבצר הביטחוני שלה, ו"לא סתם המשטרים שמפסידים לנו מלחמה אחר מלחמה אינם משטרים דמוקרטיים".

בדבריו מדגיש גטניו כי "אלו לא אנשים שמגיעים ממצוקה. אגן על רעב ללחם ששולח ידו לדבר אסור ולוקח. אבל אלו פשעים של אנשים שנולדו עם כפית זהב בפה ועדיין חומסים משלנו ודורשים עוד, כאשר בחרנו אותם לשרת אותנו. אין לי שום סימפטיה וחמלה כשהאנשים הללו פוגעים בנו ובדמוקרטיה שלנו ובמרקם של החוקים שהסכמנו עליהם כבסיס לחיי החברה שלנו".

"בשעה זו אין מקום לחון את האדם הזה, לאור טיב פשעיו וטיב המשרה שבה הוא ביצע את הפשעים", קובע גטניו וכשהוא נשאל אם בדבריו אין כדי לייצר אפליה בפני החוק, שכן האזרח הפשוט יכול לבקש חנינה או קיצור שליש ואילו מנבחר הציבור הוא דורש נורמת ענישה והתנהלות אחרת, הוא משיב ומציין כי "לא כולם שווים בפניה חוק. נבחרי הציבור שלנו נהנים בחסינות לצורך תפקידם, אבל כשהם משתמשים בתפקידם לרעתנו אני חושב שאני נוהג במידה הנכונה בדרישתי. אנשים לא מבינים עד כמה תפקיד אש ממשלה אינו רק תפקיד ניהולי. אני שומע אנשים אומרים אמירה שמעוררת בי חלחלה כשהם טוענים שאולמרט היה ראש ממשלה טוב. אני רואה בתפקיד ראש הממשלה אלמנט ערכי. איך אפשר לומר על אדם שהורשע בשחיתות שהוא היה ראש ממשלה טוב? רק מי שמפריד בין הפן הערכי לפן הניהולי יכול לומר זאת. מבחינתי אי אפשר להפריד בין השניים".

באשר לסיכויים להסכמת נשיא המדינה לבקשתו, אומר גטניהו" "יש לי אמון מאוד גדול בנשיא בנושא תחלואי קשרי הון שלטון ובנושא ההגנה על ערכים דמוקרטים. זאת בניגוד לנשיאים קודמים, כולל שמעון פרס שחנן את נעמי בלומנטל כאחת הפעולות הראשונות שלו כשנכנס לתפקידו. אני חושב שהנשיא הנוכחי יבין על מה אני מדבר. הוא ידע בעבר לעמוד מול כל חבריו למפלגה כשחשב שיש פגיעה בדמוקרטיה ועמד מול ראשי ממשלה כשחשב שיש כאן פגיעה בדמוקרטיה. הוא תלמיד מאוד מוצלח של ראש הממשלה בגין שהדמוקרטיה הייתה נר לרגליו".