פגישת נתניהו ומיי
פגישת נתניהו ומייצילום: קובי גדעון. פלאש 90

בעקבות בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו מעמיתתו הבריטית, תרזה מיי, לחדול את העברת הכספים הבריטיים לארגוני שמאל, מפרסם מכון NGO מוניטור דוגמאות להעברת הכספים הבריטיים לארגון 'שוברים שתיקה'.

"ממשלת בריטניה מעבירה מיליוני שקלים למספר מצומצם של ארגונים פוליטיים בישראל. חלק מהמימון מגיע ישירות מגופים ממשלתיים, בעוד שכספים נוספים מועברים בצורה עקיפה דרך ארגוני סיוע, לכאורה לטובת פעילות הומניטרית", אומרים במכון.

"ארגון שוברים שתיקה ממשיך לקבל כספים מארגוני סיוע הממומנים על ידי ממשלת בריטניה", אומרים במכון כדוגמה להעברת הכספים אודותיהם נסובה שיחתם של נתניהו ומיי.

בשנת 2015 העביר ארגון Christian Aid סכום של 293,500 ש"ח לטובת "איסוף עדויות", מיזם העדויות לכאורה על פעילות חיילי צה"ל ביהודה ושומרון. בשנת 2016 העבירה Catholic Agency for Overseas Development (הסוכנות הקתולית לפיתוח בינלאומי) 57,407 ש"ח למה שהוגדר כ"סיוע כללי".

סכומים אלה לקוחים מנתוני רשם העמותות. פרופסור ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor: "במשך שנים ממשלת בריטניה, בדומה לממשלות אירופאיות נוספות, הזרימה כספים לארגונים התורמים למגמת הקיטוב בחברה הישראלית ולקמפיינים המבוססים על טענות שווא בדבר "פשעי מלחמה". לאחרונה, בריטניה ספגה טענות דומות נגד חייליה, דבר שיוביל את המנהיגים בריטיים להבנה שמימון מהלכים דומים נגד ישראל הוא לא מוסרי".

נזכיר כי בתגובה לבקשתו של נתניהו נמסר משוברים שתיקה כי בניגוד לדבריו של נתניהו, ממשלת בריטניה לא תורמת כיום כספים לארגון. "עומק ההסתה והשקרים כעומק החקירות. ראש ממשלה שטובע בחקירות משטרה, שמאה אחוז מכספי הקמפיין שלו מגיעים מחו"ל ושמנהל את המדינה כאילו זה העסק המשפחתי שלו, הוא האחרון שיכול לדבר מימון זר".‎