להרוס. בית המשפט העליון
להרוס. בית המשפט העליון צילום: גיל יוחנן, POOL, פלאש 90

בג"ץ הורה היום (שלישי) למדינה להרוס 17 מבנים בשכונת תפוח מערב עד לחודש אפריל בשנה הבאה - 2018.

מדובר בקראוונים שבעקבות ההחלטה יהיה צורך להזיז ממקומם ולהעביר למקום אחר בתוך השכונה.

ההחלטה ניתנה בעתירה שהגישה תנועת 'יש דין' בשם תושבי הכפר הפלסטיני יאסוף הטוענים לבעלות על הקרקע.

העותרים ביקשו להרוס את השכונה כולה, אולם בעקבות מאמצים שנעשו בלשכת שרת המשפטים שקד ובלשכת שר הביטחון הצהירה המדינה בדיון כי בכוונתה להכשיר את השכונה כחלק מהישוב תפוח. לאור הצהרת המדינה דחו שופטי בג"ץ את העתירה להרס השכונה, ואף נתנו ארכת זמן מתאימה להזזת הקרוואנים ממקומם.

שרת המשפטים איילת שקד מסרה בתגובה לפסק הדין, "פסק הדין בעתירה על היישוב תפוח מערב הוא הצלחה חשובה להתיישבות בארץ ישראל. בית המשפט קבע היום כי לעותרים כנגד המבנים ביישוב שטענו לזכויות קנייניות אין זכויות שכאלו.

היישוב תפוח מערב הוסדר, העתירה נגדו נמחקה ותפוח מערב יוכל מעתה לפרוח ולצמוח. 17 קראוונים שיושבים מחוץ לאדמות מדינה יועתקו. ההישג הזה הושג בעבודה יסודית והדוקה עם המועצה האזורית שומרון, משרד הביטחון ומחלקת הבג''צים במשרד המשפטים".

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר כי "ארגון יש דין בא לקלל ויצא מברך. צר לי שזו הדרך להגיע לקבלת זכויות בסיסית במדינת ישראל כמו בניה והתפתחות. אולם מוטב כך מאשר לחזות בהרס.

''אנחנו מקווים שההחלטה היום של בג''ץ מבשרת על רוח חדשה של הסדרה ולא של הריסה מצד בית המשפט העליון והמדינה. אני מקווה שהניצחון יעביר את המסר הנכון לארגוני השמאל שמטרת ההרס שהם שמו לנגד עיניהם לא רק שלא מתממשת אלא מביאה לבנייה והתחדשות".

בנוגע להעתקת הקראוונים אמר דגן כי "המועצה האזורית שומרון תלווה את המשפחות ותבחן את צעדיה".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מיוזמי חוק ההסדרה הגיב לפסק הדין, "העיתוי של פרסום פסק הדין להריסת 17 מבנים בתפוח, רגע לפני שחוק ההסדרה נכנס לתוקף, מקרי לחלוטין. בדיוק כמו ההרכב בתיק הזה (נאור, פוגלמן ומזוז) אשכרה חושבים שם שכולנו מטומטמים. אז זהו שאנחנו לא. נשים סוף לעריצות הרשות השופטת".

סמוטריץ': השופטים חושבים שכולנו מטומטמים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו