פורעי הגבעות החרדים - דעה

התעלמות היומונים החרדים מהפגנות 'הפלג הירושלמי' מחדדת את התנערות כלל הציבור החרדי מהם. חבל שהחילונים מנסים שלא להבין זאת.

בן שאול , י"ב בשבט תשע"ז

אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמר
אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: פלאש 90

לאחר אחת ההפגנות הפרובוקטיביות בעבר, התעמתתי עם אחד מבכירי 'הפלג הירושלמי'. שאלתי אותו באמת ובתמים מה מניע אותם להפר את הסדר הציבורי.

"אנשי 'העדה החרדית' מקבלים תקציבים מחו"ל על כל מעצר מתועד. מה יש לכם מזה לבד מחילול השם?", שאלתי אותו.

"תגיד", הוא ענה לי בשאלה, "אם יטלטלו ויפגעו בדברים שחשובים לך אתה תצא לרחובות ותצעק. הגיוס כואב לנו. על זה אנחנו צועקים", השיב לי.

הסכמתי איתו. לא רק אני: רוב הציבור השפוי בישראל מצדד בחופש הביטוי ובחופש המחאה. הרי גם ערב פינוי עמונה אפשרה המדינה לציבור הדתי-לאומי לצאת לרחובה של עיר ולהביע מחאה. גם הפינוי בעמונה התנהל בכפפות של משי מול התושבים שאזקו עצמם לבתיהם ובשם קידוש המחאה.

אבל אותו רוב מנין ובנין בקרב הציוויליזיציה האנושית המצדדת בחוקי הדמוקרטיה הליברלית מתנגדת נחרצות לאלימות, להתפרעות במרחב הציבורי, בהתנהגות חוליגנית חייתית שאינה מביאה כבוד לבן האנוש, וודאי שאינה מועילה למאבקים ולערכים בשמם הם מתפרעים.

אלה מבין אנשי 'הפלג הירושלמי' המפגינים ברחובות העיר באלימות אינם מייצגים את הציבור החרדי בשום צורה ואופן. התעלמות היומונים החרדים, המודיע, המבשר, 'יתד נאמן', מהפגנות אנשי 'הפלג הירושלמי' הבוקר, מחדדת את התנערות כלל הציבור החרדי מהם.

המפגינים הללו הם נוער הגבעות החרדי. קבוצת פוחזים חוליגנים שאינה נשמעת לגדולי הדור. כן, גם מנהיגם הרב שמואל אוירבאך לא התכוון למחאות מהסוג הזה. בכל הזדמנות הוא חוזר על כך שהוא נגד אלימות פיזית. נגד אלימות מילולית.

בבוקר הזה חשוב להזכיר את דבריו של הרב קרלנשטיין המנוח שנמנה על תומכיו של הרב שמואל אוירבאך ובני ישיבתו נוטלים חלק פעיל בהפגנות נגד גיוס בני הישיבות, שבאחד מנאומיו המכוננים הזהיר שלא לנקוט באלימות פיזית או מילולית נגד חיילים חרדים כשהוא חוזר על מאמר חז"ל "המלבין פני חברו אין לו חלק לעולם הבא".

הציבור החרדי מדמם בבוקר הזה. הוא רואה את כותרות השנאה, את הטוקבקים המרושעים נגדו, ונבהל אל ליבו. חבל שהחילונים מנסים שלא להבין זאת. חבל שתקשורת ההמונים ממשיכה לקרוא להם "חרדים" ומעצימה את אש השנאה כלפי כלל הציבור החרדי.